| Alex_Raul_Stefan_1977 a întrebat:

Dacă delta este negativ atunci mai calculez mai departe sau las așa (funcție de gradul 2)?

1 răspuns:
| Arthiom a răspuns:

Din cate imi aduc aminte, regula era asa:

1.Delta = 0 atunci exista solutia unica x=-b/2a

2.Delta > 0 atunci exista doua solutii distincte, x1=-feeling beat upradical din delta)/4a

3.Delta < 0 (delta negativ) atunci ecuatia nu are solutii in multimea numerelor reale, dar are solutii in multimea numerelor complexe, si solutiile ecuatiei in cazul asta sunt:
x1=[-b-i(radical din -delta)] / 4a si
x2=[-b+i(radical din -delta)] /4a
E aceeasi treaba doar ca in fata radicalului pui i (acel i de la numere complexe) iar sub radical pui delta pozitiv, cu + si rezolvi normal.

De exemplu daca ai (radical din -4), o sa fie egal cu i*(radical din 4)

Fii atent totusi la enunt, daca spune "rezolvati in multimea numerelor reale ecuatia", atunci daca iti da delta negativ scrii in cuvinte "delta ecuatia nu are solutii in multimea numerelor reale", daca in schimb enuntul nu mentioneaza multimea, sau spune sa rezolvi ecuatia in multimea numerelor complexe atunci aplici procedura de la delta mai mic decat 0.

| Arthiom a răspuns (pentru Arthiom):

Vad ca la linia 3, mi-a pus un emoticon TPU si nici nu a afisat partea cu x2, corectez aici:

2.Delta > 0, atunci exista doua solutii distincte:
x1 = [ -b - (radical din delta) ] / 4a
x2= [ -b + (radical din delta) ] / 4a

| Corlade_Alina_2000 a răspuns (pentru Arthiom):

Este x1 = [ -b - (radical din delta) ] / 2a, nu 4a