| Coltzzzz a întrebat:

Daca eu fac scoala de 2 ani in franta si de la anul ma intorc in Romania, o sa fiu nevoit sa repet anul scolar pe care l-am facut acum?
Adica daca eu sunt in a 6-a la anul tot in a 6-a voi fii?

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

In Romania depui actele de studiu, pe care le aduci cand vii, la Inspectoratul Scolar Judetean. Ei le trimit la Minister, acolo iti echivaleaza studiile si iti spun in ce clasa vei fi. (oricum te vei interesa in amanunt, ce sa pui la dosar, la secretariatul scolii la care vrei sa mergi)

| яαzναη a răspuns:

Nu,o sa fi in a 7-a

| crysstyna07 a răspuns:

In mare parte cei care studiaza in strainatate si se intorc in Romania sa-si continue studiile vor fi cu un an in urma, adica da, daca duci clasa a 6-a pana la final, cand te vei intoarce in Romania o vei relua.
Posibil ca acest lucru sa depinde de anumiti factori, insa pana acum n-am auzit sa fie exceptii. Succes!