| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Daca eu vreau sa intru la liceu unde ultima medie este 7, 39 si eu am media 6, 90 pot intra? Daca pun liceul acesta pe fisa de optiuni pe primul loc si alt elev cu media sa zicem 7, 20 il pune pe locul 3, care dintre noi o sa intre primul?

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

N-ai treabă cu alt elev care pune liceul ăla al treilea, ai treabă cu cei care îl vor pune primul și nu uita că acea medie 7, 39 a fost media ultimului elev intrat, deci au intrat mai mult că sigur și alții cu medii de peste 8, ai șanse slabe, dar merita să încerci.

| Anuket a răspuns:

Dacă are loc la cel de pe locul 1 / 2, tu intri. Nu se poate spune. Contează optiunile tuturor.

| bmerry a răspuns:

Dacă cel cu media de 7, 20 nu se incadreaza cu media in cele 2 variante alese inițial, tot el va avea prioritate in fata ta, chiar dacă l-a pus pe locul 3.

| Boom1996p a răspuns:

El va intra.