| anonim_4396 a întrebat:

Dacă fac farse pe olx (pe telefon mobil sau fix)pot fi amendat? Ce aș putea păți? Și când zic farse,mă refer la farse precum,, Alo? Am văzut că aveți un Nokia, m-ar interesa geaca din spate"

24 răspunsuri:
| Username18384819483 a răspuns:

Nu cred dacă suni cu număr privat adică #31# pentru că nu ar avea cum sa afle!
Poți încerca!

| Drsss a răspuns:

Nu poti fi amendat, doar daca suni la 112 si ai chef de baza atunci da, amenda e mare! Dar de ce ai face chestia asta? Ai cumva 12 ani? Ca altfel nu imi explic...lasă mișto-ul la telefon, nici tie nu ti-ar conveni daca ar face altcineva baza de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Username18384819483):

Cum adică privat? Și cum îl schimb?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drsss):

N-aș avea treabă, mi-ar plăcea! Și sigur nu poți fi amendat?

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrii *31# bagi numarul aluia.
scrii de ex *31#0877 347 667, dupa suni

| Username18384819483 a răspuns (pentru anonim_4396):

#31#07...Și tot așa și faci la farse doar minute sa ai că persoana apelată ii scrie ori număr necunoscut ori privat și nu te poate suna înapoi
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Tipule,eu dădeam exemplu, să înțeleagă că nu folosesc înjurături

| anonimg a răspuns (pentru Vikaa):

Toate telefoanele au setari prin care sa poti pe suna in modul privat, fara sa fie nevoie de formarea *31#.
Nu vede numarul cel care raspunde; dar centrala vede numarul.

Nu se poate face o farsa fara sa fi descoperit. Mai ales ca convorbirile raman inregistrate timp de 6 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drsss):

Nu stiu ce-i cu tara asta... numai farse de copii de gradinita. Unul la ~40 ani m-a sunat sa faca d-astea dar pe Marketplace fara sa stie ca i se vede profilu' de FB cand suna pe mess.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Eu nu mai înțeleg nimic! ce e cu 31# ăsta

| Dismally a răspuns:

Teoretic nu patesti nimic dar acum depinde si pe cine suni, unii reactioneaza urat la astfel de glume si nu vrei sa suni cu numarul tau real... Daca suni cu numar ascuns e posibil sa nu iti raspunda la telefon.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

*31# este o combinatie de caractere si cifre pe care le puneai inaintea unui numar pe care vroiai sa il apelezi cu numar ascuns. (Este romana mea mai dificila, dar cred ca ai inteles ce am vrut sa zic.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Și dacă sunt un prieten cu nr, ăsta, îi va apărea necunoscut? Va trebui să plătească?

| Adriann007 a răspuns:

Lasa-te de farse, vad ca nici nu stii sa suni cu numar privat, oare ma intreb daca stii sa suni? Recomand tuturor sa blocheze automat din telefon numerele private asa oprim astfel de initiative, daca vrei sa faci gluma arata-ti numarul sa simpti si consecintele, si nu ma refer aici la cele legale care sunt mai permisive.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adriann007):

Mă frate,mă-ta a știut să de educe? Nu-mi pasă de ce zici tu, ce treabă ai tu cu ce fac? Nu-ți place, nu te uita. Întrebam și eu cum să fiu privat, dar văd că mulți sunteți niște guralivi.Dar nu e nimic, primiți toți raport

| Adriann007 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce sectiune ne raportezi ca sunt curios...Si pentru ce, oare deoarece incercam sa-ti explicam ca trebuie sa ai o activitate mai constructiva? Daca faci farse cunoscutilor, prietenilor, vecinilor de palier nu-i problema, daca suni asa la nimereala este o mare problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adriann007):

Eu NU AM ZIS CĂ VREAU să fac farse pe olx, ci am întrebat ce aș putea păți deșteptule

| Adriann007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, am vazut acum ca pui intrebari fara sens sau poate esti tu mai curios din fire. Si da, sunt destept, esti invidios? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la o farsă nevinovată nu primești amendă.
Dar să știi că unii oameni nu răspund la număr privat.

| danutzu96 a răspuns (pentru anonimg):

Se inregistreaza cine cu cine a vorbit nu si continutulwinking

| Adry05 a răspuns:

Nu se duce nimeni la poliție pentru atâta lucru, și dacă se duc nu s-a mobilizat poliția nici în cazuri mai serioase, dar mite pentru așa ceva

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Astăzi toate telefoanele au (în setări apeluri) posibilitatea să formeze apeluri cu numere necunoscute. Plătește cel care a format apelul, nu cel care îl primește.
Sunt unii care apelează cu număr necunoscut -ca să se distreze- la 112 și tot îi prinde.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce faci glume ca astea, vei fii blocat pe olx. Ca ti se blocheaza adresa de IP si nu-ti mai poti face cont niciodata pe olx.