| anonim_4396 a întrebat:

Dacă iau 4 la matematica în examenul de capacitate și 7-8 la romana rămân repetent/corigent?

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Nu, nu rămâi corigent. Corigent rămâi dacă nu promovezi la clasă matematica.
De ce să iei 4 în capacitate? Nu sunt atâtea resurse din care să înveți?
Eventual, vei fi admis la un liceu mai prost.
Știu copii care au luat 3 și 4 la matematică în examen și acum sunt la licee pe clase de mate-info.

| Florin262 a răspuns (pentru Feri5):

Învat, dar am întrebat fiindcă sunt mai paralel cu matematica, mai exact cu geometria

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La evaluarea nationala nu se ramane repetent sau corigent, indiferent de notele obtinute, dar vei avea media de admitere in liceu mai mica, avand in vedere ca media la acest examen reprezinta 80% din media de admitere in liceu.

| isemilia a răspuns:

Nah. Doar ca nu intri la un liceu bun. (sursa : lege. Plus ca stiu pe cineva care a luat 2 la mate si sub 7 la romana si n-are o treaba acum)