| RobertTMB a întrebat:

Daca iau bacul la romana si la matematica nu il iau, ce se intampla? Sau daca la romana il iau cu 9 si la mate cu 5-6, care sunt consecintele?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu obtii cel putin nota 5 la o materie ai cazut la acea materie, nu ai reusit la examen si va trebui sa sustii examenul la acea materie in urmatoarea sesiune. Pentru a obtine diploma de bacalaureat trebuie sa reusesti la toate materiile si media examenului de bacalaureat la toate materiile sa fie de cel putin 6. In cazul ca obtii la o materie nota 9 atunci ai reusit la examen, chiar daca la celelalte 2 ai obtinut numai 5, deoarece media la toate 3 va fi de 6, 33.