| xbastanu a întrebat:

Daca in enunt zice precizeaza/indica trebuie sa iau un fragment din text, iar daca zice Mentioneaza atunci trebuie sa spun cu cuvintele mele? (Legat de sub 1 romana)
Ofer funda celui care ma lamureste!

1 răspuns:
| rasalas9 a răspuns:

Indică/precizează/menționează te înștiințează ca răspunsul dat trebuie să fie unul scurt. În funcție de cerință îți dai seama dacă trebuie să te exprimi cu cuvintele tale (de exemplu: la cerința 1 probabil te va pune să indici sensul unei expresii:"Indică sensul expresiei să-şi câştige pâinea din textul dat", deci te vei exprima cu cuvintele tale, dacă în schimb la una dintre cerințe te pune să menționezi un an sau un nume: "Menționează anul intrării României în Primul Război Mondial, valorificând textul dat", trebuie să cauți răspunsul în text.)

La cerințele care sunt formulate cu explică/prezintă trebuie să dai un răspuns mai elaborat și te exprimi în mare cu cuvintele tale.