| 1Chris1 a întrebat:

Daca la admiterea pentru liceu, am bagat prima optiune, un liceu bun, la un profil cu media 6.64, iar eu am media 7.80, o sa intru sigur sau cum se procedeaza?

3 răspunsuri:
| armand3004 a răspuns:

Depinde care e cererea. Daca cererea este mare, si sunt elevi cu note mai mare ca a ta, exista sansa sa ratezi, sau invers, daca cererea este mica, media poate sa scada de 6.64.
Un caz concret: la un liceu de mare prestigiu, media de intrare la mate-info era 8.25, insa, dupa inscrieri, a urcat la 9.10.
Dar, mai exista o smecherie care se practica acum. Intri pe locurile special destinate rromilor (nicaieri, pe nici o diploma sau examen sau orice altceva nu va aparea aceast lucru). Succes!

| MrPink a răspuns:

Nu este un liceu bun daca are un profil cu media 6.64
eu sunt 99, 9% sigur ca intri in cazul in care informatiile tale sunt corecte
trebuie doar sa astepti sa fie publicate rezultatele pe acest site :
http://admitere.edu.ro/
daca esti admis la acel profil, te duci la liceul respectiv pentru a completa inscrierea (te duci cu parintii la secretariat cu buletinul tau si o sa vezi acolo despre ce este vorba)

| XxAsyxX a răspuns:

Nu este sigur, calculatorul care distribuie locurile ia persoanele in functie de medie, sa zicem ca are 25 de locuri, daca sunt 25 de persoane inainte ca acel calculator sa ajunga la tine nu o sa mai ai loc de intrat si o sa treaca la a doua optiune, daca nu intri la urmatoarea si tot asa pana intri sau se termina optiunile, dupa media zisa e imposibil sa nu intri din cauza mediei, iti tin pumni sa prinzi un loc