| Bogdan200797 a întrebat:

Daca la liceu am ramas repetent in clasa 9 si m-am transferat la profesionala, dupa ce termin clasa 9 la profesionala ma pot transfera in clasa 10 la alta unitate de invatamant la profil liceal?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la profesionala la liceu nu te poti transfera in cl. a X-a ci tot in clasa a IX-a de liceu, conform art.152, lit.f) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul."

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să te transferi de la profesională în clasa a 10.
Va trebui să repeți clasa a 9.
Mai bine du-te la secretariatul școlii și informează-te mai bine pentru a ști ce ai de făcut.

| Borat18 a răspuns:

Da, daca ai media generala mai mare decat ultimul din clasa in care vrei sa intri.
Spor!