| Broskie a întrebat:

Daca la subiectul 3 de la Romana ies sub 400 de cuvinte nu se mai ia in considerare deloc sau doar se depuncteaza? Daca scriu de ex doar 300 de cuvinte nu primesc nici un punct pentru eseu?

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Numărul de cuvinte este mai mult informativ, pentru ca elevii să aibă o idee despre lungimea eseului cerut. Mult mai important este ce scrii. Un eseu foarte bun de 300 de cuvinte va fi punctat mai bine decât un non-sens de 800 de cuvinte.

| Vladut2000L a răspuns:

Pierzi 12 puncte

| Broskie explică (pentru Vladut2000L):

12 din 30, nu este atat de rau. Multam de info,

| MaybeSomeone a răspuns:

Daca nu esti elev de nota 10 nu-ti bate capul. Banuiesc ca ori nu ai dat bac-ul ori ai picat la prima sesiune. La romana bazeaza-te pe primele 2 subiecte. Alea sunt prea simple. N-am invatat nimic 12 ani am luat 7.75. Succes.

| Broskie explică (pentru MaybeSomeone):

Nu l-am dat pana acum, din cauza unor probleme personale a trebuit sa renunt la liceu pentru cativa ani. Am inceput sa invat de anul trecut doar ca m-am concentrat 100% asupra celorlalte materii, biologie si matematica. Le-am trecut la prima sesiune cu note respectabile la ambele doar ca la romana m-am blocat la 2 cerinte de la primul subiectul, iar la subiectul 2 habar nu aveam ce inseamna prezentarea perspectivei narative asa ca am avut nota 4, nu am depus contestatie pentru ca stiam ca nu meritam mai mult. Intr-o oarecare masura stiu acum cam ce este de facut dar sunt destul de sigur ca nu ai cum sa iei mai mult de 7.00 facand doar primele 2 subiecte deoarece impreuna au punctajul de 60 de puncte, + 10 din oficiu. Nu are cum sa fie mai mult de 7.00, ci mai putin.

| MaybeSomeone a răspuns (pentru Broskie):

Nici nu am zis ca iei 7 din primele doua. Am zis doar sa te bazezi pe ele?

| Anonima501 a răspuns:

Doar te depuncteaza