| anonim_4396 a întrebat:

Dacă mă apuc de meditații și învățat de acum (m-am apucat deja de câteva săptămâni), credeți că reușesc să intru la medicină la UMF Cluj anul viitor, în iulie?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Da, bineinteles ca poti, doar sa ai ambitia asta tot timpul, sa nu o pierzi peste an, ca se duce sansa.
Dar acum, de ce nu dai la medicina? Cand ai materia proaspata in cap?

| iamprettybored a răspuns (pentru laSoledad):

Acum am terminat clasa a unșpea happy Abia m-am apucat de învățat acum 2 săptămâni pentru admitere, sunt la început. Toate persoanele din jurul meu care au vrut sau vor să dea la medicină în Cluj s-au apucat de meditații de la începutul clasei a unșpea, de aceea eram intimidată...

Mulțumesc pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru iamprettybored):

Foarte bine, atunci ai pe cine intreba si afla toate amanuntele, de la persoanele din jur care au dat la medicina.

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca inveti constant, reiei informatia, si nu faci pauze prea mari, adica sa inveti acu 1-2 saptamani si dupa sa nu faci nimic 3 luni, eu zic ca da,

| iamprettybored a răspuns (pentru Adry05):

Asta clar! Păi vacanța asta mă gândesc să învăț cel puțin toată materia la bio și cât se poate din chimie, că dintr-a doișpea nu o să mai am așa mult timp. Numai că știu că e multicică materie și e greu să intri, și văd că majoritatea s-au apucat de meditații mult mai devreme decât mine. Dar comentariile de aici m-au încurajat mult happy Poate sunt eu prea pesimistă.

| Adry05 a răspuns (pentru iamprettybored):

Eu zic că e suficient dacă te ții serios de treabă. Mult succes!

| laSoledad a răspuns (pentru iamprettybored):

Arunca o privire deja si pe genetica moleculara si umana din a 12-a, conteaza mult la admitere si e putin mai dificila decat anatomia din a 11-a. Daca incepi sa o citesti, se va lega cate ceva de pe acum. Bafta! https://www.scribd.com/doc/167266200/Manual-Biologie-Clasa-a-12

| Simpatic a răspuns:

Daca ai vointa, da.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sigur ca da. Poti si fara meditatii!

| iamprettybored a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mersi pentru încurajare! O să fac totuși la chimie că noi la clasă nu prea facem ca lumea și nu prea mă descurc, dar la bio nu cred că fac, că înțeleg. Mersi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iamprettybored):

Inainte sa apelezi la meditatori, iti recomand calduros https://www.khanacademy.org/. Au si ceva chimie, cursurile de la ei sunt excelente in toate domeniile. P.S. Daca ai treaba sau esti suficient de aproape de Bacau, eventual de Iasi, poate iti pun o pila si faci meditatii cu maica-mea. E pensionata de vreo 3 ani, a fost inginer chimist si are definitivatul dat plus vreo citiva ani de experienta la catedra (a avut o perioada doua joburi, care de fapt erau vreo 4, ca la fabrica era si inginer chimist - sef la laboratorul de testare, sef la statia de epurare, si avea in grija si o linie de productie multistratificate in sectie...). In mod normal nu acorda meditatii, dar cred ca i-ar prinde bine o activitate de genul asta si daca ajungeti la concluzia ca are cu ce sa te ajute, sunt sigur ca ai putea sa faci si niste economii semnificative fata de un meditator care face asta in mod normal.

| iamprettybored a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Salut! Mersi mult de linkul cu khan academy, l-am mai folosit acum ceva timp puțin dar nu pentru chimie. O să mă apuc de învățat și de acolo, problema este că la admitere trebuie să știi să rezolvi diferite tipuri de probleme. Dar cred că mă va ajuta mult să înțeleg și site-ul, mersi happy

Foarte impresionant, mulțumesc mult pentru ofertă! Din păcate nu cred că pot, eu stau în Brașov și nu am drum pe acolo... Dar te asigur că sunt o mulțime de elevi de liceu care au nevoie de meditații la chimie, sunt sigură că veți găsi pe cineva!

Mulțumesc pentru răspuns și mult succes!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iamprettybored):

Nu caut in mod special, maica-mea nu stiu cit chef mai are de meditatii acum. Ti-am zis ca daca chiar erai prin zona, discutam cu ea si poate reusea sa te ajute. Elevii de liceu care nu merg mai departe in domeniu nu ar trebui sa aiba nevoie de nici o meditatie. De fapt chimia in liceu e sinistru de inutila. Aia din generala e mai mult ca suficienta pentru cultura generala.

| iamprettybored a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta este adevărat happy Din păcate, elevii de la profil științe ale naturii au o grămadă de chimie din asta sinistră de învățat, din care unii dau bacul, alții doar teză... În fiecare an sunt câțiva elevi din fiecare clasă corijenți la noi, și asta se întâmplă un multe școli. Chimia este cea mai grea materie din punctul meu de vedere dacă nu are cine să ți-o explice.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iamprettybored):

Trigonometria din liceu e si aia o mare timpenie. Logica au ambele, dar sunt la un nivel care e peste ce ar fi normal sa bagi pe git la liceu.

| iamprettybored a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Așa e. Logică au, din păcate e greu să o înțelegi câteodată de unul singur, dacă profesorul nu își face treaba laughing Mulți profesori nu fac decât să scrie teoria pe tablă fără să o mai și explice.

| Plato a răspuns:

Normal ca da.

| unvecin a răspuns:

Da.

| iamprettybored a răspuns:

Multumesc pentru toate răspunsurile! M-ați umplut de energie pozitivă și chiar aveam nevoie, eram cam descurajată.