| andrey1412 a întrebat:

Daca nu am fost la scoala o saptamana, profesorii au dreptul sa ma asculte din ceea ce nu am recuperat sau sa imi puna nota proasta? (adica am recuperat la mate, romana dar nu toate lectiile si nici toate temele nu le-am facut).

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, au voie sa te asculte, nici o prevedere legala nu le interzice aceasta.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru andrey1412):

Asa cum am spus nici o prevedere legala nu-i interzice profesorului sa te asculte, ramane la latitudinea lui. De obicei profesorii sunt intelegatori in asemenea cazuri si nu te asculta in prima ora dupa absenta motivata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce sa nu aiba? Scopul scolii este de a invata elevii si a-i verifica nu de a marca niste lectii si gata.

| corolav a răspuns (pentru Salontanul):

Fără să fi făcut acea cacofonie, nu se putea?

| Salontanul a răspuns (pentru corolav):

Sorry! N-am fost atent.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, poți fi ascultat, depinde de indulgența profesorului. Individual, l-ai putea ruga, să-ți (mai) acorde timp. O zi, maxim două, pentru recuperare. Toți știm că, în ziua de azi, în licee/ școli, sunt mulți bolnavi cronici, care suferă de "absentare" continuă. Depinde de conduita, pe care ai avut-o, de-a lungul timpului, la școală/liceu. Multe "boli" sunt doar eschivări de la responsabilități. Iar profesorii își cunosc elevii cu probleme.

| Andreea1014 a răspuns:

Pai au dreptul!
Daca ati dat test te v-a asculta, daca nu ati dat iti vor verifica temele!

| corolav a răspuns (pentru Andreea1014):

Te „va" asculta. Așa e corect!
Să nu-mi spui că te-ai grăbit că nu te cred!