| Ggghhzdg a întrebat:

Daca nu am mediile incheiate pe primul semestru ce se intampla? Pot sa fac ceva ca sa nu raman corigent? Am timp 4 saptamani din al doi lea sem sa le inchei?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se pot incheia mediile pe primul semestru atunci este amanat semestrial si va trebui sa mai fii ascultata, sa dai extemporale, etc in primele 4 saptamani de pe sem.II, conform Regulamentului-cadru, citez:
"ART. 128.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a)au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective;
b)au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de minister;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e)nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus, neimputabile personalului didactic de predare.
  ART. 129.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării."

| Ggghhzdg explică (pentru Ioandelasal):

Si daca vreau sa ma mut pot cu media neincheiata?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ggghhzdg):

Nu o sa-ti aprobe transferul, de altfel nici o scoala nu vrea elevi slabi sau indisciplinati, cam fiecare are destui.

| TipaAia369 a răspuns:

Nu e nici o problema! In primele 4 saptamani ale semestrului doi, poti sa le inchei! In aceeasi situatie sunt si eu. Nu te stresa! Bafta!;*