| brokxy a întrebat:

Daca nu m-am putut integra la liceu ma voi integra la facultate? Nu stiu imi e cam frica sa merg sa depun dosar si mai sunt cateva zile. Sfaturi va rog =(

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La facultate nici nu e nevoie sa te integrezi. Nu e ca la scoala. La facultate fiecare isi vede de treaba lui si aia e. Da se formeaza prietenii, grupuri samd... sa nu e ca in liceu, aici sunt oameni destul de maturi totusi

| Donsavas a răspuns:

Te vei integra mai ușor la facultate caci vei da de oameni mai culți decat la liceu, maturi si cu care vei avea lucruri in comun n ai multe. Dacă totuși anxietatea sociala nu te lasă, asta e o problemă de natura medicala.

| Yurisa a răspuns:

La liceu sunt doar copii tampiti plini de hormoni. La facultate deja este un alt nivel mental. Nu cred ca asta ar trebui sa fie un obstacol

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca nu te-ai integrat in liceu in facultate clar o sa te dezintegreziwinking

| DanielPH a răspuns:

Buna! Iar happy
Nu te-ai inscris? Off!
La facultate este diferit de liceu. Ti-am mai spus! Fraierii care la liceu te-ar supara, stresa, enerva, nu vor merge la facultate. Nu stau ei 3-6 ani in facultate, prefera sa lucreze. La facultate vei da de oameni diferiti, deschisi la minte, nu de ciobanasi.
Iti vei face prieteni multi, mai ales colegele de camera. Vei vedea ca fiecare isi vede de treaba lui si nu cauta probleme.

Tu in momentul de fata vei face ceva diferit, vei face un mare pas spre viitor, alegand o facultate! Sa stii ca majoritatea oamenilor care vor da la facultatea la care dai si tu sunt la fel ca tine, caci si ei au aceleasi interese si scopuri.
Mai bine va ajutati si va este bine tuturor decat sa fiti toti contra unul, logic, nu? asta-i principiul!
Te rog, lasa incertitudinea si fa pasul asta! Pe viitor sa nu regreti! Nu vezi cati oameni iti dau sfatul de a merge inainte? Esti pe drumul cel bun! Doar fa-o! Baga dosarul, daca ai admitere, da-i ce ai mai bun si din toamna bucura-te de noua ta viata! Vei vedea atunci cat de frumoasa este studentia!
Pari o persoana putin nesigura cand intalneste ceva nou, este firesc, nu esti singura.

Si daca nu te duci(sa o luam si asa) ce faci? O postliceala? Pai este tot aia la capitolul colegi.
Un curs? Nu te prea ajuta
Nimic? Asadar vei da de categoria aia de elevi din liceu, care nu erau atrasi de viitorul lor, ci doar de distractii.
Vremea este frumoasa maine in Baia Mare, nici cald, nici frig, ploaie 0. De ce nu mergi maine? Ah...Baia Mare, am cativa prieteni acolo, super oameni. Si voi vorbiti cu accent? Noi pe aici prin Prahova nu avem din pacate.

Succes mult! Lasa fricile si nesiguranta si fa pasul cel mare! Avem o singura viata, timpul este cel mai pretios, nu-l putem da inapoi.
Ganduri bune! :*

| brokxy explică (pentru DanielPH):

Hei iar happy Multumesc frumos

| CtBogdan a răspuns:

Zic sa depui dosarul pentru ca odata terminata facultatea poti sa-ti gasesti un loc de munca usor si bine platit.
daca ai putut sa rezisti la liceu o sa poti rezista si la facultate. la facultate sunt deja oameni maturi cu o alta gandire. nu oricine poate ajunge la facultate.

| Crylia a răspuns:

Crede-ma, nici eu nu m-am integrat în liceu. Stăteam în pauze în banca si jucam minecraft fara sa vorbesc cu nimeni. Cu toate astea la facultate lucrurile s-au schimbat, am intalnit persoane ce au interese comune si am reusit pentru prima oară sa simt ca fac parte dintr-un grup. Poate la liceu pur si simplu nu ai dat de oamenii potriviți, oricum dezvoltarea ta academică cred ca ar trebui să fie pusă pe primul plan si nu ar trebui să îți sacrifici întregul viitor din cauza acestei anxietati. Pana la urma daca iar nu te integrezi, poate e vina celor din jur pentru ca nu te apreciază la adevarata valoare.