| catalin_3022 a întrebat:

Daca o drepta este perpendiculara pe o dreapta dintr un plan, atunci ea este perpendiculara pe acel plan?

5 răspunsuri:
| kattya96 a răspuns:

Din cate imi amintesc trebuia sa fie pe doua drepte perpendiculare.
Deci daca o dreapta este PARALELA cu o dreapta dintr-un plan, atunci ea este paralela cu tot planul.
Daca o dreapta este PERPENDICULARA cu 2 drepte dintr-un plan atunci ea este perpendiculara pe tot planul.
Si stiu ca una parca se vedea usor ca e perpendiculara, la a doua trebuia sa demonstrezi. big grin

| deeadeea111 a răspuns:

Da asa cred

| neutrino a răspuns:

Nu.

| Love4Music a răspuns:

Din cate imi amintesc eu din a 8 cred ca da.

| lidia4gsus a răspuns:

Daca o dreapta este perpendiculara pe doua drepte dintr-un plan(concurente sau intersectate) atunci ea este perpendiculara pe plan.