| XFancyX a întrebat:

Dacă pe primul semestru am 6 si 7 si iau 5 in teza, media mea iese 6, 1, dar daca as lua alta nota si să zicem ca iese 6, 5, in catalog la final de prim semestru, la matematica se va trece 6, 5 sau 7?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala la o materie se rotunjeste in favoarea elevului cu pana la 0, 50 puncte, asa ca vei avea media 7 daca din calcul rezulta 6, 50.
Doar media anuala se calculeaza exact cu 2 zecimale si nu se rotunjeste.