| Robert227557 a întrebat:

Daca pe primul semestru am avut media 8 la franceza si pe semestru acesta imi iese media 4, raman corigent la franceza?

Răspuns Câştigător
| WID a răspuns:

Nu, o sa treci. Trebuie sa iti iasa media celor doua semestre minim 5(daca iese 4.5 nu se rotunjeste, minim 5). De exemplu 6 pe primul sem+4 pe al doilea, adunate si impartite la 2 vine 5, deci treci. Tu avand 8 pe primul si 4 pe al doilea scoti 6, esti trecut de mult. Poti sa scoti si media 2 ca treci oricum. Totusi, sa nu scoti media 1(putin probabil, aproape imposibil).

| Robert227557 explică (pentru WID):

Multumesc foarte mult, deci in concluzie nu raman corigent?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ramai corigent la o materie doar daca media anuala este sub 5. In acazul expus vei avea media anuala 6, asa ca nu ramai corigent.

| andreibirauovidiu a răspuns:

Nu ca o sa ai 6