| StUpIdChildzZz a întrebat:

Daca raman repetent in ultimul an la seral (clasa a13a) si nu am cum sa ma prezint la ore in urmatorul an de scoala din cauza ca sunt plecat in strainatate, cand ma intorc in tara pot continua de unde am ramas? Sau cum vine? Ca nu cunosc... trebuie sa ma reinscriu? Te rog da un raspuns daca ai idee. Sper ca nu pierd drumul parcurs pana acum sad

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista lege care sa-ti interzica continuarea studiilor liceale intrerupte! ----la revenirea in tara va trebui sa te inscrii la aceiasi scoala si acelasi profil/specializare in clasa a 13-a cursuri serale(clasa pe care, pe care, in acest an scolar, nu ai promovat-o). Inscrierea, respectiv redobandirea calitatii de elev, se face in baza unei cereri care se depune la secretariatul scolii la care ai fost initial inscris.
In sprijinul celor afirmate mai sus, iata ce spune legea, respectiv ROFUIP(Regulamentul de Organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar) :
"Art. 104
Elevii din invatamantul preuniversitar retrasi se pot reinmatricula, la cerere, la inceputul anului scolar la acelasi nivel/ciclu de invatamant si aceiasi forma de invatamant, redobandind astfel calitatea de elev"

p.s. Pentru motivul ca doar vineri, 25 mai 2018, s-au incheiat cursurile pentru clasele terminale de liceu, du-te la secretariat pentru a afla care este situatia ta scolara exacta (esti declarat "repetent", esti declarat "corigent" ). Daca esti declarat corigent va trebui sa-ti dai corigenta/corigentele in perioada programata---odata ce ai promovat corigenta/corigentele, esti considerat absolvent! Daca vei fi declarat repetent va trebui sa depui o cerere de retragere de la studii pentru motivul plecarii la munca intr-o alta tara.
In particular, ar trebui sa stii ca intreruperea studiilor te expune unor riscuri cum ar fi:
- dupa o intrerupere de 1 -2 ani intervine uitarea --- efortul tau de invatare va fi dublu!
- la revenirea in tara nu ai nicio garantie ca scoala la care ai fost inscris va mai avea organizate cursuri serale pentru profilul/specializarea ta. In acest caz, va trebui sa-ti ridici foaia matricola de la vechea scoala si sa te inscrii la o alta cu un alt profil/specializare.Acest transfer implica sustinerea si promovarea unor examene de diferenta!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti continua de unde ai ramas, trebuie sa te reinscrii si sa repeti tot anul 13, apoi sa-l termini cu bine si sa te inscrii la BAC.
Daca ai facut pana acum 13 ani....nu pleca acum, incearca sa-ti termini anul ca mai este 1 luna si poti sa dai BAC-ul! NU repeta 1 an treg pentru ca ti s-a pus pata sa pelci in strainatate doar cu 1 luna inainte de terminarea lui, ca-i prostie mare.