| Nastia a întrebat:

Daca religia adevarata e crestinismul de ce in Israel,in tara de origine a lui Iisus, oamenii sunt de religie evreiasca?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Daca puneai intrebarea asta la categoria Religie, primeai un raspuns satisfacator, pentru ca acolo sunt specialisti.

5 răspunsuri:
| KaRa23S a răspuns:

Nyco05 cred ca face parte din religia evreiasca de vorbeste asa. Pentru ca evreii au fost acolo din totdeauna si s-au incapatanat sa nu-l creada pe Hristos. Noi avem ca religia ca ei pana la un anumit punct ( de la Iisus incoace difera). Se spune ca Iisus a venit mai mult pentru evrei pe pamant.

| kira30 a răspuns:

Evreii au ramas din timpul preotului Caiafa cu conceptia ca Dumnezeu nu are fiu.Ei au religie iudaica bazata pe Tora, Vechiul Testament.Ei inca asteapta un Mesia.

| CristiSeeker a răspuns:

Pentru ca, in realitate, nu exista religie mai "adevarata" sau mai "falsa". In realitate toate sunt aproape identice, despartite doar de detalii, putere si obiective.

| StefyBoy a răspuns:

Pai...crestinismul e ca evreismul, doar ca se difera pildele si la ei Iisus nu a venit inca

| Nyko05 a răspuns:

De fapt evreii au o religie mozaica, nu cred in Isus. Ei sunt asa cum se zice Poporul Blestemat. Si ca sa te lamuresc si pe tine StefyBoy Isus nu a venit inca. Pentru ca daca ar fi venit ar fi insemnat sfarsitul lumii.