| tonyc7 a întrebat:

Daca Rusia e tara cu cea mai mare suprafata de pe Glob si are cele mai mari resurse si bogatii naturale (incepand cu gaze naturale si petrol), atunci ce o impiedica sa asigure locuitorilor ei acel grad inalt de civilizatie, confort si bunastare precum vedem in SUA, Japonia sau Germania?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Corupție

| Celcestietot a răspuns:

Preconceptii.

| tonyc7 explică (pentru Celcestietot):

Adica?

| Celcestietot a răspuns (pentru tonyc7):

In primul rand, eu cunosc ca Africa este continentul cu cea mai mare suprafata de pe glob si cea mai bogata in resurse naturale, precum si in diamante. Ce ii impierica pe rusi sa isi asigure un alt nivel de confort? Habar n-am laughing.

| tonyc7 explică (pentru Celcestietot):

Africa nu e tara, ci continent, stimate... laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru SevenScents):

Am gresit si eu o data pe site-ul asta si sariti pe mine in haita. Imi asum si imi voi modifica raspunsul, mare lucru... LOL XD rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru tonyc7):

Ia-te de greseala mea, dar daca este sa jucam murdar, mai pune mana pe carte incultule. Sa-ti combati cunostiintele de kk nu poti?

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns (pentru SevenScents):

La "NaiTuHabar"! :-)

| gabicoo a răspuns:

Nu vrea Putin!
Un popor ținut în sărăcie și ignoranță e foarte usor de condus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o împiedică nimic. Nu vrea.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

De ce n-ar vrea? Orice om iubeste confortul si bunastarea. Rusului de ce nu i-ar placea?

| gabicoo a răspuns (pentru tonyc7):

Rusului îi place samagonul (votca de proastă calitate)!

| chuckmanson a răspuns:

SUA are și ea mult teritoriu și resurse și cu toate astea conduc țările dezvoltate la copii care trăiesc în sărăcie, la oameni care suferă de insecuritate alimentară, au un număr enorm de oameni fără casă și le e frică să se ducă la doctor. Doar pentru că o țară are resurse nu înseamnă că e bine să trăiești acolo. Trebuie să aibă și o politică decentă. Iar Rusia nu are.

Răspuns utilizator avertizat
| Kornuletz540 a răspuns:

În Statele Unite nu mai există demult civilizație( vezi rasismul, puterea comunității LGBT+, drogurile samd) și bunăstare pentru toți locuitorii săi, și din ghetouri, și din orașe, sate, ferme, ci doar pentru bogătași și politicieni ( Trump, Musk, Bezos, Gates, Buffet etc.). Cât despre Japonia, acolo se produc cele mai multe taifunuri și cutremure mortale, iar oamenii ajung să se sinucidă din cauza dependenței de muncă. Rusia tocmai că e dezanvantajată din cauza suprafeței sale, ceea ce face ca transportul și distribuția mărfurilor și resurselor pe care le are să fie foarte costisitor și greu de explorate, iar clasa politică este definită de căderea comunismului și nefericiții ani "90, care la ei au fost mult mai horror decât la noi, ceea ce i-a creat pe oligarhi, care dețin influența pe plan socio-economico-politic, care sunt la mila țarului KGB-ist.