| thepurge9005 a întrebat:

Daca sa zicem ca iau la o materie anume la BAC 7 si sunt nemultumit si cer a se recorecta din nou(am uitat cum se numeste actiunea) si primesc o nota mai mica ca inainte, atunci pot sa aleg nota precedata mai mare si sa o fac oficiala?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Feri2002 a răspuns:

Nu. Nota după contestație e nota finală.
Cand se întâmplă ca nota sa scadă după contestație, înseamnă că de fapt aia era nota adevărată pe care lucrarea ta o merita și s-a întâmplat cumva sa primești o notă mai mare decât trebuia. De aceea trebuie să te gândești foarte bine înainte să faci contestație. Vorbește cu profesorul/profesoara materiei respective înainte și faceți împreună un punctaj aproximativ al lucrării tale (spune-i ce ai scris la fiecare exercițiu). Dacă punctajul făcut e mai mare decât nota primita, fă contestație, dacă nu, nu. Dacă diferența e foarte mică, de 0.1-0.2 puncte n-are rost riscul.

2 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Ultima nota rămâne cea finala, cea de după contestație, e corect cum ți a răspuns userul precedent

| isemilia a răspuns:

Nu. Daca depui contestatie, iti asumi ca nota va fi cea finala, fie ea mai mare ca cea initiala sau mai mica decat cea initiala. E imposibil sa revii la prima nota.