| Ionut_George_1990_93cs a întrebat:

Daca sunt clasa a 10 a profesionala semestrul 1, in semestrul 2 sau in clasa 1 profesionala ma pot transfera la un liceu? Gen sa fac clasa a 12 este un liceu privat care plătești 18 milioane pe an.

4 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Te poti transfera la anul. Banuiesc ca in clasa echivalenta, nu in clasa a 12a. Si daca e privat, vai mama lui. Ramai la profesionala, cu diploma obtinuta acolo obtii bani frumosi, se gasesc greu d-astia de la scoli de meserii, sunt platiti f bine

| anonimg a răspuns (pentru Sonia822):

Eu încurajez să facă liceul cu orice preț.
Meseriașii de care vorbești tu sunt plătiți prost; pentru că dacă ar fi fost plătiți bine nu ar mai fi plecat din țară.
Și în plus nu poți să avansezi niciodată într-o funcție fără liceu. Un meseriaș este condamnat să rămână până la adânci bătrâneți (dacă le va mai apuca) la munca de jos. El va ieși la pensie mai înainte de termen pe caz de boală, și nu știu dacă se va bucura de pensie prea mult timp. Acesta este planul politic.
Românii sunt o nație zgârcită și care își mănâncă de sub unghii, care se uită și la 10 bani, fie ca vorbim de omul politic care stabilește salariul, fie de angajatorul care îl oferă.

| Ionut_George_1990_93cs explică (pentru anonimg):

Deci dupa terminarea clasei a 10 a pot sa ma transfer la liceul privat sa fac a 11 si a 12 fara sa repet nici un an?

| anonimg a răspuns (pentru Ionut_George_1990_93cs):

Nu știu cum stau lucrurile, dar ai putea să te interesezi la secretariatul oricărei dintre cele două școli. S-ar putea să dai niște diferențe fie că merge transferul, fie că nu merge.