| anonim_4396 a întrebat:

Daca termin facultatea de filosofie, pot sa fac un master sau doctorat care imi permite sa profesez in alte cariere in afara de profesori?

https://www.uaic.ro/......-politice/

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Doctor in filozofie! Sună impresionant. Dar oare cine te angajează in afară de sectorul educație?

- nimeni!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Asa ma gandeam si eu!

| 22anirolF a răspuns (pentru sierra1):

Scuză-mă, dacă îți dai doctoratul în filosofie (sau orice alt domeniu de altfel), o faci TOCMAI PENTRU a accesa cele mai înalte trepte în educație și/sau cercetare. Deci asta vizezi de la bun început, sau așa ar trebui. Nu e ca și cum nu ai putea să fii angajat oriunde dacă, cine știe cum, decizi că nu asta vrei de fapt să faci. Dacă ajungi să scrii o teză de doctorat în filosofie (o teză bună, nu ceva plagiat sau mai știu eu ce) asta înseamnă chiar că ești destul de inteligent și dacă nevoia te împinge te descurci în multe situații. Nu e vorba că nu te-ar angaja nimeni, tu poți să faci orice. Numai cei FĂRĂ doctorat nu pot fi profesori universitari/cercetători, tu nu ești dezavantajat în vreun fel avându-l.

| sierra1 a răspuns (pentru 22anirolF):

Concluzie: unde spuneai că te angajezi (diferit de educație) cu doctorarul in filozofie?
- la centrala nucleară de la Cernavodă?
- la NASA?
- sau luminează-ne tu!

| 22anirolF a răspuns (pentru sierra1):

Absolut oriunde vrei? nu zice nimeni "sorry, nu angajăm doctori în filosofie"

| sierra1 a răspuns (pentru 22anirolF):

Nu mami, n-ai priceput o iotă din toată tărășenia asta! Ai auzit de piață a muncii, de cerere și ofertă? E vizibil că nu.

Sigur, un post de paznic de noapte sau de comentator ratat pe vreun blog obscur, găsești oricând. Hai pa!

| 22anirolF a răspuns (pentru sierra1):

Păi doctoratul ți se CERE dacă vrei să fii profesor. Motiv pentru care am și zis mai sus că asta ar trebui să vizezi de la bun început, nu să îl faci să te afli în treabă.

Dar dacă tu ai și alt skill pe lângă și la un moment dat îți dai seama că nu mai vrei să faci nimic cu doctoratul, poți să faci orice altceva.

| sierra1 a răspuns (pentru 22anirolF):

Adică recunoști că in afără de invățământ, ți-e inutil doctoratul in filozofie (cu exceptia orgoliului gâdialt). Merci, am spus-o de ieri.
Stai rău cu raționamentele.

Hai pa!

| 22anirolF a răspuns (pentru sierra1):

Păi nu e nimic de "recunoscut" laughing e clar că de la bun început știi că pentru a fi profesor ai nevoie de doctorat. Tu nu ai făcut decât să constați ceva evident, apoi să faci să pară că ar fi un impediment în carieră. Iar cu această a doua parte nu am fost de acord.
Nu îți înțeleg ostilitatea, dar mă rog, îți urez o zi bună happy

| sierra1 a răspuns (pentru 22anirolF):

Poate ai uitat ce ai scris:

" 22anirolF: dacă îți dai doctoratul în filosofie...Nu e vorba că nu te-ar angaja nimeni, tu poți să faci orice"

| 22anirolF a răspuns (pentru sierra1):

Pai da, teoretic, tu chiar poti oricand sa te duci sa iti cauti un loc de munca intr-un alt domeniu, te poti reprofila oricand, nu stiu de ce e asta subiect de dezbatere (?)
Practic, nu vad de ce ti-ai da doctoratul daca nu stii de la bun inceput ca vrei sa fii profesor universitar si cercetator. Dar viata e plina de surprize, nimic nu e imposibil. Nu e ca si cum nu te angajeaza nimeni ca ai doctorat, ca si cum ai avea cazier laughing
Nu iti cere nimeni doctorat la un job oarecare, da, aici ai dreptate si asta e valabil pentru orice domeniu si are sens, cred ca esti de acord cu mine. Dar nici nu te da inapoi daca ai, totusi, unul.

| sierra1 a răspuns (pentru 22anirolF):

Să n-o lungim inutil:
- omul a intrebat ce face cu (eventualul) doctoratul in filozofie, in AFAREA ariei didactice
- i-am spus că nimic (dacă vrei un procent, poftim: 99, 9%)
- apoi ai intervenit tu, sărind in sus cum că....de fapt tot aia; că n-ai ce face cu doctoratul ăsta in afara invțământului

și atunci te intrebam: care-i agitația ta (inutilă) de fapt? Dacă nici acu nu ințelegi, fii tu sănătos

| 22anirolF a răspuns (pentru sierra1):

Ok, am inteles, ai dreptate, m-am bagat degeaba. Scuza-ma ca ti-am pierdut timpul.

| 22anirolF a răspuns:

OPORTUNITĂŢI DE CARIERĂ

Profesii în cadrul instituţiilor Uniunii Europene şi în domeniul managementului de proiecte europene
Comunicare şi relaţii publice
Analiză politică, mass media, cu focalizare pe etica relaţiilor internaţionale
Specialist în politici publice în instituţii publice sau organizaţii non-guvernamentale

Pentru master in STUDII EUROPENE ŞI ETICA RELAŢIILOR INTERNAŢIONALE