| tonyc7 a întrebat:

Daca un om nu are masina (pentru ca nu vrea, nu pentru ca nu si-ar permite), e considerat sarac de ceilalti? Sau e ceva jenant in asta?

Răspuns Câştigător
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Bogat nu ești dacă ai bani, mașină, faimă, carieră. sad Ești cel mai sărac om din lume, dacă nu ai fericire și liniște sufletească. big grin

Și legat, de ce ai întrebat, eu nu văd nimic jenant happy și neînregulă cu asta.winking Eu nu l-aș considera nici sărac. Adică pur și simplu, alege să-și gestioneze altfel banii. Bravo lui! Funda? big grin

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa masinii nu este un criteriu de saracie!
Poate are sofer personal care este angajat sa-l ia zilnic de acasa si sa-l deplaseze, poate-i place sa calatoreasca numai cu taxiul, sau poate starea de sanatate nu-i permite sa sofeze... fiind enorm de multe cauze, pentru care un om nu are nevoie de masina, nu pentru ca nu si-ar permite ci pentru ca nu are nevoie de ea.
Cred ca-i un idiot ala care isi baga piela in datorii ca sa-si cumpere o masina si apoi sa o tina in fata portii, ca nu-si permite sa puna benzina in ea, neavand bani.
Dar asta este alta poveste, ca snobi din astia sunt cu carul in romanica.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai degrabă, îl văd un incapabil de a conduce (adică, lipsit de încredere în sine), decât sărac. Poate că se descurcă mai bine cu trotinetele electrice, că tot sunt la modă.))

| tonyc7 explică (pentru floresdemayo):

1. Ce treaba are lipsa increderii de sine cu condusul auto? Una tine de psihic, alta tine de tehnica, deci nu vad legatura. happy
2. Majoritatea frustratilor si deprimatilor din lumea asta sunt si soferi. Deci... iarasi nu vad logica! happy

| floresdemayo a răspuns (pentru tonyc7):

Am cunoscut oameni care se temeau să țină volanul in mână, desi aveau permisul, luat cu ani in urmă. Mai vrei si alte explicatii, domnule?

| tonyc7 explică (pentru floresdemayo):

Si asta inseamna neaparat ca respectivii sunt oameni care nu au incredere in ei insisi? Sau mai degraba fac asta din RESPONSABILITATE, nesimtindu-se inca suficient de pregatiti pentru a conduce, si ca sa evite astfel producerea vreunei tragedii?

| floresdemayo a răspuns (pentru tonyc7):

Da, exact, NU au incredere in ei, in privinta sofatului, teamă cauzată de lipsa experienței, nu am zis că sunt lipsiti de incredere in ei, la modul general. Priceput?

| Celcestietot a răspuns:

Eu nu consider ca daca ai masina esti neaparat bogat, la fel ca si in cazul celor cu telefoane scumpe facute cadou de la parinti laughing. Dar, da, in general cei cu o situatie numita mai buna au masini.

| gabicoo a răspuns:

Și dacă are Merțan dar cade casa pe el poate fi considerat bogat?

| tonyc7 explică (pentru gabicoo):

Daca Mertanul ala valoreaza vreo cateva zeci de mii de euro, atunci da, poate fi considerat bogat! happy

| SingleForOne a răspuns:

Nu, dar din perspectiva carierei, mulți angajatori vor șoferi cu experiență, și cu mașina personală, dacă se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare intelege altceva prin cuvantele bogat si sarac.
Eu as considera sarac pe cineva care nu are bani sa isi ia mancare.
Dat un multi milionar ma poate considera pe mine saraca.
Iar un multi miliardar il poate considera sarac pe multi milionar.
Deci e relativ.

| intrebcenustiu a răspuns:

In Romania, da, e considerat sarac pentru ca suntem o tara de figuranti si arfisti, mai ales femeile. daca nu ai masina nu te mai insori. trist dar adevarat. this is Romania