| Daniel26 a întrebat:

Daca un produs contine 14% sare, in grame inseamna 1, 4g sau 14g? Multumesc.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de greutatea acelui produs, in orice caz e cam mult 14%
1-3 ani: 2g sare pe zi (0.8g sodiu)
4-6 ani: 3g sare pe zi (1.2g sodiu)
7-10 ani: 5g sare pe zi (2g sodiu)
peste 11 ani: 6g sare pe zi (2.4g sodiu)

https://www.medlife.ro/......atosi.html

| sierra1 a răspuns:

14 grame de sare la fiecare 100 grame din produsul respectiv

Dar e cam sărat!

| johnnny123 a răspuns:

Grea rău de tot matematica asta de clasa a șasea...

14% înseamnă "14 la sută". Adică nu este o mărime fixă, ci reprezintă un procent din cantitatea totală, indiferent care ar fi aceasta.

Adică dacă ai o cantitate de 100 de grame din acel produs, 14% înseamnă 14 grame. Dacă ai o cantitate de 10 grame din acel produse, 14% inseamnă 1, 4 grame.

| Lioana a răspuns:

Depinde de cantitatea totala a produsului, informatie pe care nu ai specificat-o.
14 x : 100 = cantitatea de sare existenta in produs, unde x este greutatea produsului

| PainTech a răspuns:

Cantitatea de sare e depedenta de cantitatea de produs.
Se calculeaza ca fiind 0.14 x masa produs.

E imposibil ca aceasta sa fie constant indiferent de produs. Sa zicem ca produsul are un gram, din care 14% e sare. Asta inseamna ca dintr-un gram de produs, 1.4 grame e sare? Nu are sens...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru tine intotdeauna vor fi 100Kg de sare la 14g de produs= sare cu miris si gust indentic natural de telemea de oaie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde și de cantitatea produsului
14% sare reprezintă 14 g la 100g și
14% sare reprezintă 1, 4 la 1000g( adică 1kg).

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Regula de trei simpla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"14% sare reprezintă 1, 4 la 1000g( adică 1kg)."

mai pune doi de zero!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Xd

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Regula de trei... complicata! big grin

| Anon31241212 a răspuns:

Nu se calculeaza asa. Conteaza greutatea/ masa produsului. Ala 14% poate fi din 200 de g, din 1000 de g. Conteaza masa/ greutatea produsului. Procentul ala reprezinta o parte din cantitatea totala. Spre exemplu din doua kg de faina 14% sare inseama (14x2000)/100=280 g de sare din 2000g totalul. 14% reprezinta 280g.

| NushCeSaFac a răspuns (pentru Anon31241212):

Ai zis bine dar tin sa te corectez la ceva. Nu conteaza greutatea produsului. Greutatea e masa × acceleratia gravitationala. Pe Pământ aceasta este de aproximativ 9.8 m/s/s adica 9.8 m/s2 (secunda la puterea a 2-a). Daca masa produsului este de 500 g atunci acesta va fi "greu" de 0.5 kgf (kilograme-forță) daca se afla la suprafata Pamantului. Pt ca 1 kg forță este egal cu aprox 9.8 N (Newtoni;-> G a Pamantului) atunci produsul este "greu" de 0. 5kgf × 9.8 = 4.9 N

| NushCeSaFac a răspuns:

Ca sa afli cate grame de sare contine produsul transformi masa produsului in grame. Numarul il imparti la 100. Noul numar il inmultesti cu 14.
De exemplu:
- daca produsul are 1 kg, inseamna ca are 1000 g. 1000 g ÷ 100 = 10 g, 10 g × 14 = 140 g.
Asta e simplu, produsul poate sa aiba orice masa, trebuie doar sa faci calculele prezentate si afli, chiar daca da cu virgula (asigura-te ca le faci corect).