| Alexz61 a întrebat:

Dacă un profesor (de romana, ex) nu ma lasa sa dau examenul de a 8-a (pentru ca are probleme la cap) trebuie sa repet clasa sau ma duc direct la profesionala?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista si nu este legal sa nu te lase, nu te poate opri sa te inscrii la evaluarea nationala. Exista o singura exceptie, respectiv daca ramai corigent la materia respectiva.

| Alexz61 explică (pentru Ioandelasal):

Daca raman corigent in sem 2 nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexz61):

Se pare ca multi nu stiu ca n-are importanta prea mare ca obtii media sub 5 pe un semestru, important este sa ai MEDIA ANUALA de cel putin 5. Corigent ramai doar daca media anuala este sub 5.

| sierra1 a răspuns:

1- profu nu-ți va intrezice să dai examenul
2 - de unde știi că are probleme la cap?
3 - repeți clasa dacă rămâi... repetent (oare cine are probleme la cap in cazul ăsta?)