| anonim_4396 a întrebat:

Daca unul are 8 clase si nu scrie prea bine gramatical este prost?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are relevanta, multi romani scriu cu greseli dar atat timp cat te intelegi cu cel care iti scrie e suficient. Lasam la margine stresatii care zic ca esti analfabet daca nu scrii bine

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand e agramat... De prost depinde.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prostia înseamnă multe. Aici este vorbă de lipsă de educație, chiar dacă are 8 clase.

| NLS a răspuns:

Majoritatea profesorilor pe care i-am avut în facultate scriau și se exprimau greșit gramatical. (dezacorduri, cratime puse greșit, prea mulți sau prea putini "i", etc )
Însă erau tobă de cunoștințe în domeniul lor.
Tu te referi la ce s-a spus mai sus - - - >> agramat e acela care nu vorbește sau scrie corect gramatical.
Însă

| christine99 a răspuns:

Daca e tanar, da. La cat de praf e invatamantul sa nu fii in stare sa faci mai mult de 8 clase e grav.

| anonim_4396 explică (pentru christine99):

Intrebarea nu este cine nu-i in stare sa faca 8 clase ie prost?, intrebarea este doar daca ai 8 clase...

| Daniel323 a răspuns:

Poate are alte talente.

| DanielIlie a răspuns:

Categoric, nu. Doar incult.

| anonim_4396 explică (pentru DanielIlie):

Scoala iti da o cultura de baza, cultura in adevaratul sens al cuvantului ti-o dezvolti doar tu.

| MihaiPavel21 a răspuns:

Nu,această caracteristică este dedicată persoanelor agramate. Uite:

agramat, ~ă [At: CONTEMP, Seria II, 1948, nr. 111, 4/3/ Pl: ~ați, ~e / E: lat agrammatos] 1-2 smf, a (Persoană) care face greșeli elementare de limbă. 3 a (Pex) Ignorant. 4 a (Pex) Incult. 5 a (D. texte scrise) Care conține greșeli elementare de gramatică și ortografie.

Răspuns utilizator avertizat