| smashedblackfox a întrebat:

Daca vreau sa dau la facultate la limbi straine, germana si olandeza, se poate? Si daca da, trebuie sa dau examen la germana? Nu vreau sa merg mai departe cu engleza sau franceza (singurele limbi pe care le stiu in afara de cateva cuvinte in germana). Mi-ar placea sa invat limbi nordice, nu sudice, buuut nu vreau examen la germana, pentru ca nu o sa am timp sa invat atat de multe pana atunci.

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Daca faci germana in facultate nu ai cum sa nu dai examen la germana, si la admitere, si pe toata perioada facultatii. Tu stii deja germana? Pentru ca in facultate trebuie sa stii deja foarte bine germana ca sa poti face studiile, toate cursurile sunt in germana, pe toata perioada facultatii, toate examenele sunt in germana, deci nu poti merge acolo s-o inveti de la zero.