| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Daca vreau sa ma retrag de la facultate (sunt in anul 1), o sa imi dea diploma de bac sau o sa imi faca figuri? Am inteles ca nu prea sunt de acord sa te retragi

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca esti la taxa, interesul lor e sa ramai si vor comenta. Dar legal nu au dreptul sa nu ti-o dea, asa ca te poti impune la secretariat si le spui ca nu ei decid daca te retragi sau nu.

| Demidol a răspuns:

Ti-o vor da. Ei nu au ce face cu ea. Si decat sa aiba grija ei la arhiva (nu au voie sa o piarda) mai bine ti-o restituie.
Ca nu sunt de acord sa te retragi, e explicabil. E vorba de banii pe care nu ii mai primesc de la tine.

| theforceofgood a răspuns:

Nu au cum să nu ți-o dea, fiindcă sunt obligați în baza legii. Dacă prin absurd nu vor să ți-o dea, te vei putea prezenta la poliție cu o reclamație în acest sens. Dacă, tot prin absurd, nici varianta asta nu merge, poți încerca varianta prin ai da în judecată, cerând ajutorul instanței de judecată în acest sens prin intermediul unei cereri de chemare în judecată, unde sigur 100% o vei primi înapoi ( în acest caz poți apela și la ajutorul unui avocat.
De asemenea, poți apela și la ajutorul unui avocat, cu care te vei putea duce împreună cu el la facultate și el te va ajuta acolo să o primești mai mult ca sigur înapoi. Avocatul va ști ce să discute cu cei de la facultate.
Sau poți încerca să le spui că dacă nu-ți dau diploma înapoi te vei duce să îi reclami la televiziune sau rețelele de socializare sau spune-le că le vei face reclamație la poliție sau îi dai în judecată.

| CosminAka123 a răspuns:

O s-o dea laughing) nu au ce figuri sa faca, tu iti decizi viitorul