| Serena1996love a întrebat:

Dati-mi niste asemanari si niste deosebiri intre tarile Europei de Vest si tarile Europei de Est( referitoare la suprafata, populatie, turism, economie, resurse, etc.).

2 răspunsuri:
| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Daca ai citi din cartea de geografie macar 5 minute, sigur ai gasi raspunsurile si nu ai mai pune intrebari de genul aici...asa iti faci temele? Mi te imaginez la bacalaureat stand cu telefonul sub masa si asteptand sa iti dea cineva rezolvarea la examen pe TPU...trist tare! Iar daca te-am ofensat in vreun fel, nu ma intereseaza, doar razbuna-te invatand ceva util din scoala!

| avrameasca2000alfa a răspuns:

Tarile europei vestice au mai ales clima TEMPERAT-OCEANICA, deci: multe precipitatii, temperaturi peste 0' C,vegetatie bogata,fauna bogata, populatie destul de mare mare la campie,au multi turisti anual,ca si economie stau ffffffffffffff. bine,si au destule resurse naturale,mai ales vita de vie (resursa de suprafata). happy
Tarile din europa estica, sunt in clima mediteraneeana, sunt destul de populate, sunt extrem de vizitate(unele au numarul de turisti anial mai mare dacat nr. de locuitori), economie dezvoltata, multe resurse naturale, side subsol si de suprafata... happy