| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi si mie un rezumat la toata cartea "o calatorie spre centrul pamantului"

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| karellen a răspuns:

Google is your friendwinking

| woody_9489 a răspuns:

Altul care are nevoie de teme? straight face
search on google.
dau rezumate numai pe bani sau bomboane (:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In acest roman Jules Verne ne descrie neobisnuita expeditie a profesorul Otto Lidenbrock. Inspirat de descoperirea unui misterios pergament antic, el se hotaraste sa exploreze centrul planetei. Savantul este insotit de nepotul sau Axel si de o calauza pe nume Hans.

Acestia patrund in lumea subterana prin craterul unui vulcan stins si inainteaza tot mai mult spre centrul Pamantului. Interiorul planetei l-au vazut pe o lume fantastica, plina de grote, pasaje de trecere, tuneluri si puturi. Acestia fac aceasta coborare cu foarta multa usurinta, unealta cea mai importanta fiind o lampa mobila.

Cei trei se apropie de centrul Pamantului rezolvand foarte multe labirinte dificile. Pe parcursul calatoriei, ei descopera o imensa mare subterana unde forte magnetice si electrice produc un fel de aurora boreala care ilumineaza interiorul Planetei Albastre, expeditia devenind mult mai fascinanta. Explorand marea subterana pe o pluta, cei trei calatori intalnesc creaturi mitologice.

Echipa aproape ajunge la destinatie, cand deodata accesul le este barat de un bloc imens de roca. Cei trei hotarasc sa il distruga cu ajutorul explozivului, desi stiu ca explozia ar putea avea consecinte ingrozitoare. In final, profesorul Lidenbrock si insotitorii sai sunt aruncati inapoi la suprafata chiar de o astfel de eruptie vulcanica, ajungand cu bine acasa la Hamburg.

| mihai2222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mult pentru rezumat