| Blacksaber a întrebat:

Dati-mi, va rog frumos, de cateva exemple pozitive si negative la forta de frecare.

Răspuns Câştigător
| Bibii_1200 a răspuns:

Pozitive: Ne ajuta sa tinem ceva in mana, sa scriem, sa mergem.
Negative: Ni se uzeaza incaltamintea, sare lantul bicicletei.

6 răspunsuri:
| sunshine2601 a răspuns:

Negativ: forta de frecare care apare intr-un motor din cauza pistoanelor, ceea ce duca in timp la uzura motorului
sau
frecarea cu particulele din atmosfera a unei navete spatiale la apropierea de Pamant

Pozitiv: cele care se produc in sistemul de franare al unui automobil

| ang3lboy a răspuns:

Simplu gasesti aici http://adf.ly/41qdQ

| crisiss a răspuns:

Nu-ti pot da exemple dar te pot ajuta sa intelegi iar cea ce i-ti pot spune e ca la foeta de frecare nu e nimic negativ ci e doar pozitiv adica intr-un cuvant"placere"

| Belciu a răspuns:

Negativ provoaca uzura, disipa, energia mecanica, sub forma de caldura.
Pozitiv: ne ajuta sa ne deplasam, este forta motoare pentru rotile de le masina, ajuta sa legi nodul la sireturi.

| drugo a răspuns:

Pozitiv sex

| drugo a răspuns:

Negativ laba