| Alex10Roxy a întrebat:

Dau Funda! Care sunt adaptarile iepurelui la mediul de viata?

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

- urechile lungi
- culoarea
- agilitatea

9 răspunsuri:
| Lumynyzza a răspuns:

Se refera la metodele prin care iepurele, se adapteaza la mediul din care provine, si la conditiile lui, de exemplu : iepurele foloseste copacii ca sa se ascunda de pradatorii mai mari, iepurele foloseste iarba inalta pentru a se ascunde de pradatorii mai mari, iepurele mananca morcovii care cresc pe plantatiile oamenilor. Spre concluzie trebuie sa explici cum foloseste iepurele mediul pentru a trai.

| Alex10Roxy explică (pentru Lumynyzza):

Stiu ce trebuie sa fac dar nu stiu despre iepure ce sa scriu..altceva nu mai sti?

| Lumynyzza a răspuns (pentru Alex10Roxy):

Iepurii de casa sunt animale deosebit de fricoase si sperioase, cu reactii foarte puternice. Reactioneaza imediat, chiar violent fata de prezenta altor animale, la zgomote puternice si necunoscute. In urma fricii determinate de diferiti factori stresanti, femelele isi pot devora puii.Sunt animale vivace, jucause, dar aveti grija ca le place sa roada orice. Rosul este utilizat atat pentru tocirea dentitiei, cat si pentru investigarea mediului de viata.

| Dyanita a răspuns:

Acesta este pentru iepurele de casa
http://www.animale.ro/rozatoare/iepurele-de-casa

iar pentru iepurele salbatic:
Iepurele se adapteaza la mediul din care provine, si la contitiile lui, de exemplu : iepurele foloseste copacii ca sa se ascunda de pradatorii mai mari, iepurele foloseste iarba inalta pentru a se ascunde de pradatorii mai mari, iepurele mananca morcovii care cresc pe plantatiile oamenilor.

| Alex10Roxy explică (pentru Dyanita):

Copy -paste de la Lumynyzza

| Alex10Roxy explică (pentru seful1234big):

Pot sa caaut si eu multe informatii despre iepure daca vrei funda te rog sa mi le scrii cu liniuta pe fiecare!

| seful1234big a răspuns:

Despre care iepure vb de camp de casa

| Alex10Roxy explică (pentru seful1234big):

Despre iepure in general