| anonim_4396 a întrebat:

DAU FUNDA! Ce ajungi dupa ce faci facultatea de mecatronica? Dar de inginerie economica?

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Eu sunt la mecatronica anul 2, acum intru in anul 3. Pana acum am facut doar chestii teoretice si am fost avertizat sa nu ma speriu de asta si ca din anul 3 fac chestii pe profil, mai practice si interesante.
Tocmai ce am terminat si perioada de practica de 3 saptamani. Am lucrat intr-o sectie de prelucrare metal unde urmaream un strung cu comanda numerica. Acest strung facea dintr-o bara de otel niste piese si trebuia sa masor anumite cote. Odata ce cotele nu mai erau asa de bune (lucrandu-se la erori de microni), trebuia sa ma duc si sa dau o corectie in programul masinii. Cand vei ajunge la faza de practica iti recomand sa te duci la part-time, chiar daca lucrezi 2-3 luni macar esti plati, la practica nu am primit nimic.

Firmele astea mari au o gramada de sectii unde faci diverse chestii. Nu iti pot spune domeniul de activitate a vreo 20 de sectii cat are de exemplu marquardt pentru ca nici eu nu stiu dar au proiectare, cercetare, IT, mentenanta, posturi unde face ce ti-am spus mai sus. Eu cred ca mecatronica e cel mai vast profil si e perfect pentru cineva care nu e sigur pe ce vrea.

3 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

E facultatea de inginerie specializarea mecatronic. Nu te faci ceva anume, te poti angaja la o firma mare precum marquardt, takata, bilstein, continental si acolo sa cresti progresiv.

| BlankWhite a răspuns (pentru AlexCristi97):

Si ca ce sa lucrezi, in ce domeniu lucrezi? ce faci de fapt la acele firme enumerate de tine?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru BlankWhite):

Eu sunt la mecatronica anul 2, acum intru in anul 3. Pana acum am facut doar chestii teoretice si am fost avertizat sa nu ma speriu de asta si ca din anul 3 fac chestii pe profil, mai practice si interesante.
Tocmai ce am terminat si perioada de practica de 3 saptamani. Am lucrat intr-o sectie de prelucrare metal unde urmaream un strung cu comanda numerica. Acest strung facea dintr-o bara de otel niste piese si trebuia sa masor anumite cote. Odata ce cotele nu mai erau asa de bune (lucrandu-se la erori de microni), trebuia sa ma duc si sa dau o corectie in programul masinii. Cand vei ajunge la faza de practica iti recomand sa te duci la part-time, chiar daca lucrezi 2-3 luni macar esti plati, la practica nu am primit nimic.

Firmele astea mari au o gramada de sectii unde faci diverse chestii. Nu iti pot spune domeniul de activitate a vreo 20 de sectii cat are de exemplu marquardt pentru ca nici eu nu stiu dar au proiectare, cercetare, IT, mentenanta, posturi unde face ce ti-am spus mai sus. Eu cred ca mecatronica e cel mai vast profil si e perfect pentru cineva care nu e sigur pe ce vrea.

| EmanuelKant a răspuns:

Nu prea conteaza ce specializare termini cat conteaza diploma.Mai departe poti sa faci ce vrei.