|

Dau funda. Cine ma ajuta va rog sa scriu mai corect, gen in ce cazuri folosesc fi sau fii vii sau vi, vin o sau vino, handicapato sau handicapat o etc. Dau funda pentru cele mai folosite cuvinte oricum nu sunt foarte multe. Multumesc de acum

10 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

O "regula" pe care o folosesc eu este sa conjug verbul "a dansa". De exemplu:Nu fi->inlocuim "fi" cu verbul "dansa"(Nu dansa). In cazul acesta, deoarece verbul "a dansa" se termina in"a", vom scrie "fi" cu un singur "i".
alt extongueoti sa vii?->inlocuim "vii", cu verbul "a dansa"(Poti sa dansezi?). Cum "dansezi" se termina in "i", rezulta ca vom avea doi de "i" la finalul cuvantului.
De retinut este faptul ca dupa adverbul de negatie "nu", se scrie mereu cu un singur "i". Ce ti-am explicat mai sus este doar o scurta verificare ca sa te asiguri ca e scris corect. NU cred ca poate fi eficienta in toate cazurile.
Cat despre "vin-o" sau "vino", nu exista "vin-o". Nu e corect, deoarece o-ul de la final NU e o forma neaccentuata a pronumelui in acest caz. Daca e greu sa iti dai seama, pune intrebarea "pe cine". Pe cine sa o vii? Pe ea->o; Nu are nici o logica, deci se scrie legat.
De exemplu cand ai "intreab-o", pui intrebarea "pe cine?"; Pe cine sa o intrebi? Pe ea->o; Aici are sens, deci se pune cratima, deoarece e o forma neaccentuata a pronumelui.
Substantivele in cazul vocativ, cu "o" la final NU se despart! ex:fato, frumoaso.
Chiar si in exemplul tau, "handicapato" nu se desparte, deoarece e in cazul vocativ, iar "o-ul" de la final nu e o forma neaccentuata a pronumelui. Nu are sens de unul singur. Mereu pune intrebarea daca nu esti sigur! Nu exista substantive care sa se desparta prin cratima.

https://diacritica.wordpress.com/tag/vi-sau-vii/

Sper ca te-am ajutat! Multa bafta!

| explică (pentru Saturnslover):

Mi aplacut faza cu dansatul mersi mult iti dau tie funda fata sa ma uit la celalte laughing e o idee buna

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
9 răspunsuri:
| a răspuns:

Pai, "vin-o" si "handicapat-o" nu exista. La fel cum nu exista nici "iubit-o" sau "frumoas-o" si asa mai departe. "Vino" este legat intotdeauna, la fel ca si celelalte apelative.
"Vii" este intotdeauna asa, atunci cand are sensul de "a veni" - Vii si tu cu noi?
"Vi" este scris in forma asta cand il intalnim intr-o constructie de genul: Voua nu vi s-a parut ca?
Totusi, de acum incolo, cand nu stii cate un cuvant, sfatul meu e sa cauti pe Google forma corecta. Scrie acolo ceva de genul: "cam sau c-am?". O sa primesti o explicatie foarte bine argumentata.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Ambele variante sunt corecte happy.

Fi mai tare.
Fii primul care comentează
Vino la mine
Vin la București
Handicapații, handicapat handicapat-o

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Jură! :happy

Nu-i nevoie. Să știi că o parte din exemplele tale sunt greșite.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru floresdemayo):

Shtt laughing

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru floresdemayo):

Era vorba de ajutat aici, nu sa te dai desteapta ca poti sa faci mistouri pe TPU...

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru Bonbardieruldeweekend):

Limba română e specializarea mea. Nu e vorba de niciun mișto, observația mea a fost chiar blândă. I-am spus că exemplele ei, in mare parte, NU sunt corecte (nici nu sunt!)→ "fi mai tare", "handicapat-o" și mai mult decat atat, a afirmat ca "ambele variante sunt corecte". Sper să nu o ia cineva in serios. Nu știu de ce ne grăbim să învățăm pe altii limba română, când nu ne pricepem să scriem corect românește.
Iar tu de ce te aprinzi? In loc sa fii nervos pe ea că habar nu are de limba română, ești furios pe mine, fiindca i-am atras atentia ca exemplele ei nu sunt corecte. Dar cum sa fii nervos pe ea, cand nici tu nu cunoști forma corecta?! Ai fost multumit ca ai primit ajutor. Insa, cand cineva te învață greșit, nu inseamna că ti-a fost de ajutor. Poți spune ca te-a "ajutat" sa te afunzi si mai mult in negura ignoranței!

Îți și explic, dacă vrei:

1) FI (cu un singur "i"):

Condiţionalul prezent

Eu aș fi
Tu ai fi
el/ea ar fi
Noi am fi
Voi aţi fi
ei/ele ar fi

Condiţionalul perfect:

Eu să fi fost
Tu să fi fost
El să fi fost
Noi să fi fost
Voi să fi fost
Ei/ele să fi fost

Viitorul:

Eu voi fi
Tu vei fi
El/Ea va fi
Noi vom fi
Voi veţi fi
Ei/ele vor fi

FII cu doi "i" (conjunctiv)
Tu să fii (pers II, sg)

Vezi diferența dintre:

Nu fi prost! (corect)
Să nu fii prost! (corect)→ cand folosești in fața negatiei conjunctia "să", se scrie cu doi "i".



2 ) vii sau vi

vi- se scrie cu un singur "i"
- cand e pronume personal in caz dativ

ex 1) Când (vouă) vi se spune să invatati, atunci trebuie să invatati.
ex 2) N-am inteles de ce (vouă) vi s-au adus manualele doar astăzi.

OBS. Scriem cu un singur "i" atunci cand poți pune inaintea cuvantului "vi", cuvântul "vouă". Vezi exemplele de mai sus ↑...

Scriem cu doi "i" at cand poți pune înainte cuvântul "tu"
Exemplu: (Tu) vii?
Alt exemplu: Când (tu) o să vii, mă voi bucura.

...2005 - 2179 + Vezi răspunsul întreg

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru floresdemayo):

Scuze, eu am crezut ca mi ai raspuns direct la intrebare asa, credeam ca ala e raspunsul tau pentru mine, si in cazul ala aveam dreptate dar dupa mi am dat seama ca i ai zis altcuiva

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Spune

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează