| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda big grin Ce se face in clasa a 9a la romana? Si ce carti ar trebui citite? Merci anticipat :*

3 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Salut!
Uite ce am facut : "Venere si madona" de Mihai Eminescu, "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade, "Amintiri din copilarie" de Ion Creanga, "In nirvana" de Ion Luca Caragiale, "Apus de soare" de Barbu Stefanescu Delavrancea, "Isus din copilarie" de Vasile Voiculescu, "Morometii" de Marin Preda, "Sara pe deal" de Mihai Eminescu si "La hanul lui Manjoala" de Ion Luca Caragiale.Mai multa literatura, gramatica foarte putina! Sper ca am putut sa te ajut.

| Elenika a răspuns:

Enigma otiliei, mara, romanul adolescentului miop, maitreyi, balta alba, tren de placere... cam astea le-am facut in clasa 9a. Sa stii ca se face multa literatura, putina gramatica... in general o sa faci multe compuneri, si texte cu exprimari de pareri.

| camy1994 a răspuns:

Pai mara padurea spunzuratilor itic strul dezertor romanul adolescentului miop alexandru lapusneanu povestea lui harap alb morometii