| Mihailescu_Valeriu_1953 a întrebat:

Dci... deci... cand se renunta la sintagma introductiva DECI?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se folosește doar înaintea unei urmări sau a unei consecințe.

Exemplu: Astăzi plouă, deci nu voi ieși afară.

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Se foloseste cand ai tic verbal laughing deci fara deci laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Freya1):

"RoxannaPetro
acum 10 ore | RoxannaPetro a întrebat:
Buna! Deci o prietena s-a tuns si ar vrea sa isi doneze părul... fata e din Piatra Neamț dar locuieste la Iași..deci unde si cum si-ar putea dona părul? Dau funda" laughing laughing laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai nu stiu eu laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Freya1):

" Prea multe majuscule!
Te rugăm să verifici enunţul pe care l-ai scris şi să elimini majusculele care nu sunt necesare! Îţi reamintim că majuscula (litera mare), nu se foloseşte decât pentru prima literă din propoziţie, pentru numele proprii şi acronime (de ex.: ONU, CFR, UEFA).

Enunţurile scrise numai cu litere mari sunt deranjante, inestetice şi mai puţin lizibile, aşa că am aprecia dacă ai folosi majuscula numai atunci când este cazul!

Echipa TPU.ro şi ceilalţi utilizatori îţi mulţumesc!"
astia sunt cu capul? am tastat doar ce se afla mai jos :
laughingwinking :o

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da si eu am patit asta de cate ori si imi arata de multe ori ca a expirat nu stiu ce...laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Freya1):

Am tot spus ca sunt cam retarzi aceia care au creat autocorectorul TPU; dar am si fost mustrat, nu de ei, ca ma paste o suspendare. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci,cum s-ar spune, când vrea muşchii tăi.winking