| micapisica a întrebat:

De cate feluri poate fi predicatul? Repede! Funda la primul raspuns!

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

2.

| SimonaCristina a răspuns:

Da... De doua feluri :
Predicat verbal : se exprima printr-un verb predicativ
Predicat nominal : se formeaza cu ajutorul unui verb copulativ si al unui nume predicativ
ALTA FUNDA?! laughing

| Empathizer a răspuns:

De 2 feluri: predicat verbal (alcatuit numai din verb, ca in propozitia "Sora mea canta.") si predicat nominal (compus dintr-un verb copulativ si unul sau mai multe nume predicative, ca in propozitia "Sora mea e talentata si perseverenta.")

| CryChristiAN a răspuns:

Este de doua tipuri:
-predicat verbal, ce se exprima printr-un verb predicativ
-predicat nominal care se formeaza dintr-un verb copulativ alaturi de un nume predicativ.
Sanatate si o zi buna!

| Ramona000 a răspuns:

Predicat verbal - arată ce face subiectul și îi atribuie acestuia o acțiune.
Predicat nominal - atribuie o insușire sau o calitate

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Verbal si nominal.

| GaNeA001 a răspuns:

2 : verbal si nominal...

| CrazyForce a răspuns:

Predicat verbal - arată ce face subiectul și îi atribuie acestuia o acțiune.
Predicat nominal - atribuie o insușire sau o calitate subiectului și arată cine este, ce este și cum este subiectul.