| anonim_4396 a întrebat:

De câţiva ani nu mai scriu de mână nici la şcoală, nici nicăieri. Scriu de tipar, nu cu majuscule, cam la fel cum scriu americanii. Profesoara de română nu mă lasă la teze să scriu aşa, ci vrea de mână că aşa s-a stabilit prin nu ştiu ce regulament, lege spunea ea. Aşadar, pot scrie cum vreau la teză, dacă ăla e scrisul meu?laughing

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

La examene scrisul de tipar poate fi considerat semn.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Invata-te sa scrii normal, ca oamenii. Americanii nu scriu altfel ca noi: http://www.christies.com/......tails.aspx
La limba romana se invata romana nu alte fantasmagorii de ale tale. Fa asa cum zice doamna. Tot invatul are si dezvat.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca ala e scrisul tau, poti sa scrii cum vrei, nu exista nici o lege care sa interzica scrisul de tipar, poate profesoara aia nu intelege ce scrii, si de aceea incearca sa te faca sa scrii altfel.

| VampireBlood a răspuns (pentru Mayhem666):

Înţelege ce scriu, de aia profită de el când are de completat tabele cu excursiile eilaughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru VampireBlood):

Oricum tu ar trebui sa scrii asa cum vrei, pentru ca nu exista lege care sa interzica asta, dar daca tu vrei sa te ai bine cu ea si sa nu primesti note mici, mai bine faci cum zice ea, oricum e decizia ta, si ea ar trebui sa o respecte.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

O fi n-o fi lege, pana una alta profa e lege si nu prea merita sa te pui rau cu dracu. Fiecare trage pe turta lui. Daca ar fi vorba de obiecte de studiu de domeniu tehnic ai fi felicitata pentru scrisul tehnic pe care ti l-ai dezvoltat. Tu insa poti sa alegi ce note vrei sa iei la orice obiect.

| ubox7007 a răspuns:

In primul rand nu scrii la fel cum scriu americanii, ci cum scriau latinii.

In al doilea rand o astfel de lege nu exista. Dar in regulamentul scolii poate sa fie.

In opinia mea, nu ar strica sa scrii de mana.

| Sissy24032 a răspuns:

Nu e vorba de o lege sau cv, e vorba ca la evaluare/bac un asemenea scris se considera semn si iti va fi anulata lucrarea