| AlexDorinel a întrebat:

De ce adolescenții au tentații de genul fumat, începerea vieții sexuale, lauda?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adolescentii vor sa copie ce fac adultii, fiindca sunt la varsta la care se cred mai mari si mai inteligenti decat sunt in realitate.

| Eireann a răspuns:

Pentru ca e prima data cand au o oarecare libertate. Cand esti copil parintii decid cam tot pentru tine dar de la 13 - 14 ani nu mai stau cu ochii pe tine mereu. Plus ca incearca sa isi defineasca gusturile si asta cere experimentare. Nu trebuie blamati, e absolut normal si e o perioada din viata si frumoasa dar si dificila.

| N0xEterniS a răspuns:

Anturaj, usor de influentat intr-un mod negativ, vor sa para independenti, curiozitate.

| Invictusman a răspuns:

Lipsa educației, sunt influențați de anturaj, vor sa para cool.
Începerea vieții sexuale :
Privitul în exces a materialelor destinate adulților ( XXX), testosteronul ridicat și sa fie pe aceeași linie cu ceilalți din anturaj.

Lauda : dacă nu are cine sa ii laude se lauda ei singuri. Lipsa de modestie, și cocalarismul primitiv e răspunsul.
"Lauda de sine nu aduce în sine a bine."

Asa este societatea a zilelor noastre, o societate cu copii & adolescenți care au un comportament gen copy&paste, sunt lipsiți de originalitate și personalitate, vor sa para ceea ce nu-s, toți se cred "vedete" și bombardieri, eu am numit-o generatia snowflakes.

| CIaudiu a răspuns:

Pentru ca sunt mai energici, mai curiosi, fara responsabilitati, fara experienta, fara grija banilor si al altor persoane si sunt usor de influentat de catre societate.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Prin psihic. Vor sa se afirme unii dintre ei si atunci isi cumpara haine scumpe, avutii scumpe, incearca sa-si schimbe comportamentul in favoarea societatii, atat cat sa-si inalte statutul social. Altii sunt inspirati si vor si ei. Un copil de exemplu, vede ca multi fumeaza, stau in grup, se distreaza. Ar vrea cu siguranta sa se apuce si el pentru a fi primit in acele grupuri. Stai intr-un grup si ceilalti mebrii se hotarasc sa se vaccineze in scara blocului, cu siguranta l-ar urma si altii din acel grup daca li se pune presiune sau sunt provocati. Sunt multe exemple.

| Adrian5575 a răspuns:

Pentru ca vor sa se afirme, sa para ca ei fac ceva ce nu toti copii fac, sa se creada mai speciali, sa fie acceptati in anumite grupuri de prieteni.

| FantasyBoy a răspuns:

Din cauza proastei organizari a societatii actuale, in triburile "primitive"din America de Sud sau Africa nu se intampla asa ceva.
Fumatul, consumul de alcool, drogurile, delicventa juvenila sunt consecinta jalnicei stari a societatii europene actuale, anchilozata in alte vremuri, si avand conceptii desuete, perimate, sinistre pe alocuri, cu o morala sterila, ipocrita, fara substanta.

Defecte precum lauda, minciuna, epatarea, cinismul prefacut, materialismul exacerbat, neasumarea responsabilitatilor sociale si umane, sunt defecte induse adolescentilor de prostul tratament si jalnicul exemplu pe care li-l ofera adultii, si modelul social eronat in care acestia isi desfasoara existenta.
Inceperea vietii sexuale este marcata de interdictii, de o legislatie contra naturii, de ignoranta in care adolescentii au fost tinuti in perioada copilariei si de grava despiritualizare a actului sexual intr-o societate decazuta la statutul de satisfacere a unor necesitati fiziologice, apetituri materiale, decazuta la consumerism si conformism de doua parale.

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns (pentru AlexDorinel):

Din punct de vedere psihosexual, chiar sunt...nu prea vezi pe acolo depresivi, virgini la 28 de ani, etc.

| VanillaQ a răspuns:

Adolescentii vor sa "guste" cat mai repede din viata adultior, sunt curiosi si cine face primul ceva nou din "grupul lor de prieteni", se considera a fi mai apreciat, mai matur.
Dar asta se intampla doar in mintea lor de adolescenti, multi regreta mai tarziu, dar este normal, nu ii judecam, vor doar sa se maturizeze mai repede, sa isi satisfaca micile curiozitati.

| krypton1234 a răspuns:

Uite eu mint ca *** in draci si mint ca am facut cu tare ca sa fiu vazut bine fata de ceilalti. Stii cand esti smecher frate fara sa te dai mare? Cand ai bani. Banii aduc si fericirea si absolut tor ce vrei. Daca ai bani traiesti cum vrei unde vrei ai ce fata iti doresti ai ce masina vrei te duci unde vrei muncesti cum vrei. Nu ai nevoie sa bagi vrajeala acolo ca esti smecher deja asa in schimb ca adolescent sarac bagi vrajeala sa fii vazut smecher altfel nimeni nu da 2 bani pe tine. Suntem in gemratia de **** nu mai e ca pe vremuri sa fii sincer acum a fi sincer inseamna sa fii prost eu stiu cel mai bine asta...

| diana200005 a răspuns:

Pai poate se iau dupa prietenii lor sau iau exemplu de la parintii lor