| AlexDorinel a întrebat:

De ce adolescentii fac multe prostii?

De ce la o varsta mai mica nu prea se intampla asta si se intampla cand esti mai mare (15-18 ani)?

Adica creierul ar trebui sa se dezvolte odata cu inaintarea in varsta.

17 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Hormoni laughing
Păi, nu e ca și cum restul nu făceau. Așa se naște o poveste bună.
Apropo, nu mai sunt adolescentă laughing Mă enervează tendința asta de " pe vremuri era mai bine, noi eram cei mai cei ". Nu erați, nu sunteți și nici ceilalți nu sunt. Au crescut cu alte chestii și e normal că nu trebuie să rămânem la același nivel.
Apropo de comentariul de mai jos, nu am nevoie de alcool să mă distrez.

| caste a răspuns:

Si adultii fac prostii. Asa invatam. Din greseli. Tu esti genul de adolescent care traieste cu impresia ca la 20 de ani o sa atinga un mare nivel de maturitate si toata viata lui o sa fie in ordine si lipsita de pacat rolling on the floor o sa ai o mare surpriza.

| khax a răspuns:

Generatia asta de blegi care stau numai pe telefon nu poti sa zici ca fac multe prostii

| AlexDorinel explică (pentru khax):

Din contra, fix din cauza ca au telefoane, au mai mult acces la informatii proaste

| khax a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu sunt atat de destepti incat sa stie sa foloseasca internetul. Degeaba ai acces la informatii daca stai doar pe Instagram si snapchat.

Ce informatii crezi tu ca au ei pe internet si nu existau inainte? Iti dau un exemplu. Eu la 13 ani bagam la shop si faceam o gramada de mizerii ca aveam cu cine. Varul meu nu face decat sa se joace pe internet cu prietenii lui si de ziua lor mai dau un party lesinat la care beau bere cu lamaie. Pai ce betii duceam noi candva...
Adolescentii nu stiu sa se mai distreze.

| AlexDorinel explică (pentru khax):

Ultima fraza e gresita, e fix opusul, acum stiu sa se distreze pentru ca au de toate si au si libertate, pe cand inainte nu aveau atata libertate...

Intelegi tu ce vreau sa zic

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Exista si pe vremuri o anumita libertate dar pana la un punct. Libertatea este inteleasa gresit de tinerii de azi. Pentru ca fiecare face ce il duce capul.

Dada, stiu ca tu ai impresia ca in comunism stateam legati de calorifere.

| zurick a răspuns (pentru darrio2007):

Și nu e normal să faci în sfârșit ce te duce capul, în loc să faci ceea ce "socetatea " aprobă?

| zurick a răspuns (pentru AlexDorinel):

Definește informații proaste, chiar sunt curioasa ^^
Că dacă vorbim de fake news, doar așa înveți să le observi. Însă am o vagă impresie că te referi la altceva. Dă-mi exemplu de informații proaste

| AlexDorinel explică (pentru zurick):

Informatii despre sex, despre droguri si toate cele

| zurick a răspuns (pentru AlexDorinel):

E normal să știi lucruri despre sex. Că de la dezinformarea asta ne trezim cu mame minore... și stăm prost la capitolul ăsta în România. E normal și să știi despre droguri, de ce tipuri sunt, care-s efectele și de ce nu e bine să le consumi. ( dacă pur și simplu interzici, obții efectul opus, trebuie să înțeleagă de ce anumite chestii nu sunt ok ) De asta și trebuie băgată educația sexuală în școli, să se știe despre metodele de contracepție, boli cu transmitere sexuală etc.
E bine să avem un popor informat.

| AlexDorinel explică (pentru zurick):

Din contra, la 14 ani nu e normal sa stii despre sex, pentru ca pe unii ii apuca curiozitatile si incearca

| darrio2007 a răspuns (pentru zurick):

Este normal dar prea multa libertate strica. Poate nu stiai dar cine a inventat legile, a stiut de ce. Pentru ca unii cred ca li se cuvine orice de pe lumea asta.

Nu stiu daca esti informat, dar pe vremuri la 16 ani multi aveau copii deja. Abia in ultimii ani au inceput tinerii sa se leneveasca. Inainte nu aveai facultate sa o lalai pana la 30 de ani aiurea.