| AdelaElena88 a întrebat:

De ce ai nevoie sa devii student la o facultate precum Oxford sau Cambridge? În afara de rezultate excepționale? Facultatea oferă burse? Sau este doar cu plata? Mi ar plăcea sa aud părerea unui student de acolo

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e neaparat o nevoie. Pentru ca nu oricine ajunge acolo. Trebuie sa fii capabil sa ajungi, trebuie sa fii capabil sa absolvi o asemenea universitate. Pentru ca una e sa fii absolvent de Oxford, si alta de o universitate "no name" de pe cine stie unde. Fiind absolvent de Oxford, alta recunoastere vei avea, dar si munca va fi mai asiduua pe timpul facultatii, pentru ca cerintele sunt mai mari.

| Adry05 a răspuns:

Ai nevoie de un examen de limba.
Este oferita o bursa, dar trebuie sa ai rezultate foarte bune, eventual si olimpiade nationale + activitati de timpul liber de genul voluntariatelor.

| tacitacitaci a răspuns:

Atat de multe exagerari pentru nimic. Vrei sa faci studii in UK sau special la Oxford? Studiile in UK ca si dificultate de admitere nu sunt extraordinar de mari, cel putin nu atat de mari cum le auzi umflate de catre rude care butoneaza toata ziua Antena 3 sau alte posturi aferente.
Ai nevoie de un examen de limba, Cambridge sau IELTS, depinde de facultate ce nota iti cere, sunt unele facultati care te primesc si cu examenul de engleza de la BAC (intr-adevar, cele mai slabe). Pe langa asta, un dosar ce contine mai multe lucruri. Exista servicii care te pot ajuta, gratuit sau contra cost. Edmundo este foarte mult folosit.

Daca ai media anilor peste 9 esti numa buna pentru o majoritate de universitati (foarte mare chiar). Media poate insa diferi de la un curs la altul in aceeasi facultate (Drept vs. Management).
O olimpiada nationala nu te admite la nici o facultate, mai ales daca tu ai spre exemplu un premiu in desen si dai la admitere pe inginerie. Va fi luata ca un plus, dar nu vor face facultatiile sa te doreasca. Si asta e cel mai important lucru. Daca vrei sa primesti oferte avantajoase, fa-i pe ei sa te doreasca.

| Violleta2022 a răspuns:

La Oxford si cambrodge ajungi daca esti un premiant al lumii, adica daca te faci remarcat prin castigarea unor premii internationale la olimpiade sau inventii/inovatii, demonstrand ca ai o capacitate intelectuala cu mult peste ceilalti.
In cazul asta, facultatile de elita, ca cele mentionate de tine, te accepta la ei, doar daca esti interesat si aplici sa mergi acolo.
In situatia in care esti doar un copil normal, nu te vor primii, pentru ca acolo ajung doar exceptiile si geniile!
Bineinteles ca facultatile se platesc!
Bursele se dau pe merit, doar pentru cei cu medii de 10.

| Drimmero a răspuns:

Nu trebuie sa fi roman,, si poti intra. Vorbesc foarte serios,, dar daca esti vreun geniu te accepta englezoii pe acolo.

| AdelaElena88 explică (pentru Drimmero):

Am vazut un baiat roman care a fost acceptat de curand acolo. Intra-adevar, a fost olimpic international. M-am uitat pe pagina facultatii...Nu se compara cu nimic din ce am vazut...Insa ai mei nu si-ar permite sa ma intretina la o astfel de facultate, plus ca sansele ca eu sa intru al o internationala nu sunt mar.Desi partea ciudata e ca pe de o parte ar fi un vis chiar frumos sa ajung la o astfel de olimpiada si sa fiu acceptata la o astfel de facultate laughing) E o alta lume efectiv laughing) Nu stiu, probabil m-am lasat dusa putin de val, dar m-a atras extrem de mult Oxford-ul.

| Drimmero a răspuns (pentru AdelaElena88):

Trebuie sa ai o minte capabila sa faca bombe nucleare, ca sa ajungi acolo+ ce mai bagi ca trebuie sa tragi din greu...+ engleza s-o stii asa ca si cum ai visa-o.

| AdelaElena88 explică (pentru Drimmero):

Limba e ultimul lucru de care imi fac griji, sincer laughing) E problema de capacitatea mea, care sincer nu este una excelenta. In niciun caz nu sunt ultima din clasa, dar totusi, parca Oxford e prea mult pentru mine laughing) Macar indraznesc sa visez

| Drimmero a răspuns (pentru AdelaElena88):

Si eu cred ca este ceva teribil sa-ti doresti sa mergi la Oxford,, dar daca asta este visul tau, trebuie' sa lupti pentru el.