| irisgabriela723681 a întrebat:

De ce apa este singura substanță de pe planetă care poate exista în 3 stări:lichidă, gazasă si solidă?
Va rog!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca este singura.

| danaieladaniela a răspuns:

Exista 4 stari cunoscute in natura: solid, lichid, gazos si plasma.

Nu toate materialele pot lua toate formele, din motive fizico-chimice.
Un asemenea material este apa care poate lua 3 stari intr-un interval de temperatura relativ mic (100 grade Celsius) din cauza ca are in componenta doua elemente chimice care, la temperatura noastra "normala" compun molecule care au deja forma de gaze.
Starea de plasma se formeaza la temperaturi de mii de grade, la care insa nici hidrogenul, nici oxigenul nu mai formeaza legatura moleculara, deci nu mai exista ca matrial definit.

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu cine ți-a spus aberația asta, dar sper că nu vreun profesor.

În realitate, toate elementele pot avea toate cele trei stări de agregare, dar fiecare la temperaturi și la presiuni diferite.

Este adevărat că pentru anumite elemente aceste temperaturi și presiuni sunt atat de extreme încât nu se întâlnesc foarte des în mod natural, dar asta nu înseamnă că elementul nu poate exista în cele trei stări de agregare.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Si alte substante pot avea aceste stari.

Daca insa formulezi ALTFEL intrebarea:
"De ce apa este singura substanță de pe planetă care poate exista în 3 stări:lichidă, gazasă si solidă IN ACELASI LOC SI TIMP?",
atunci intr-adevar doar apa poate avea cele trei stari impreuna (de exemplu gheata se si topeste, dar se si evapora in acelasi timp).

Probabil, acesta este si motivul pentru care vietuitoarele au in componenta lor APA, ca substanta majoritara.

Răspuns utilizator avertizat
| anonymus4106 a răspuns (pentru Bula):

Dacă te referi la punctul triplu al apei în care aceasta poate exista în 3 stări de agregare, atunci nu e singura:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Triple_point

"Gheața se și topește, dar se și evaporă în același timp": Când? Lucrul ăsta se întâmplă în anumite condiții de temperatură și presiune.
Poate apa e cea mai favorabilă pentru că punctul triplu este la 0 grade celsius și presiune 0.6 pascal. Dar de exemplu (din tabelul de pe wikipedia), acidul formic are punctul triplu la 8 grade și pe la 2000 de pascal.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonymus4106):

Da, intr-adevar pot exista si stari de triplu punct in conditii speciale, si la alte materii.

In conditii normale (la care s-a facut referirea), apa se poate evapora si daca e sub forma de gheata, chiar si la temperaturi sub -10 - -20 grade C, dar in mica masura. Nu are nevoie neaparat de "triplu punct", gheata poate evapora din stare solida direct in forma gazoasa, fara forma lichida intermediara.

| Rd79 a răspuns (pentru Bula):

Aia nu e evaporare, e sublimare.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Rd79):

Se numeste diferit, fiindca nu este o evaporare din starea obisnuit-cunoscuta, lichida, ci din starea solida.

| Rd79 a răspuns (pentru Bula):

Pai nu e o evaporare si punct. Evaporarea e trecere din stare lichida in stare gazoasa.