| cnvv a întrebat:

De ce asiaticii au ochi mici?
Nu toti, stiu, nu generalizez.
Dar de ce au evoluat asa?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Pentru ca pleoapa superioara are un pliu/cuta ("pliu epicantal"/cuta mongoloida)care se suprapune peste unghiul intern al ochiului dand impresia vizuala ca ochiul este mic si oblic.Este un caracter specific al rasei mongoloide (asa numita rasa galbena).
2.Nu se cunoaste exact motivul pentru care a aparut acest pliu epicantic la asiatici --- unii sunt de parere ca acesta a aparut pentru ca populatia sa faca fata vantului aspru si zapezii.

| RAY a răspuns:

Daca aceasta trasatura sa tranmis mai departe inseamna ca posesori ei sau adaptat mai bine =sau reprodus ca alti care nu aveau asa ochii

| ilasadrian a răspuns:

Deoarece ei manaca foarte mult orez si cand se ca*a, se screm foarte tare si isi semi-inchid ochii!

| DavidoffUser a răspuns (pentru ilasadrian):

Cand eram mic l-am intrebat pe tata de chestia asta si mi-a zis la fel, dar eu tantalau intreb, serios? Da ma, pai saracii stau cate 2 saptamani constipati si in cateva mii de ani ochii lor s-au strans din ce in ce mai mult.
Deci cand imi aduc aminte mor laughing

| Ssx a răspuns:

O legenda spune ca ei au ochii asa fiindca era foarte multe peste acolo deci erau pescarii si din cauza mirosului si a ambientului mereu stateau cu ochii semi-deschisi.E doar o legenda amuzant nu si raspunul tau la intrebare dar sper ca ti-a placut