| anonim_4396 a întrebat:

De ce cand esti bun esti luat de prost/fraier? Sunt un om bun zic eu, mereu m-am lasat pe mine pentru alti oameni la aproape toate capitolele. Cand au avut o zi naspa stateam cu ei de vorba chiar daca eu eram rupt de oboseala, daca eram sunat la 12 noaptea stateam si atunci de vorba. Sunt genu ala de om care daca te vede mort de foame pe jos si am ceva de mancare iti dau jumate din ce am daca nu chiar 3 sferturi, te ridic de jos si iti zic un : Hai ca poti. Ajungi intr-un punct de saturatie in care efectiv nu mai poti vazand ca lumea pe care tu ai ajutat-o iti intoarce spatele, nu le mai pasa de tine etc etc ( si aici intra si persoanele foarte apropiate ). De ce sa nu fiu si eu un om de rahat ca majoritatea, sa nu imi bat joc de cei slabi, sa nu imi pese de ceilalti, sa rad pe fata si pe la spate sa te vorbesc de rau sau mai stiu eu ce...? Un sfat va rog.

25 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Bunatatea e asociata cu slabiciunea.
Uneori cei care se plang interactioneaza cu persoane care nu trebuie.
Mai bine ti-ai vedea interesu si te-ai adapta la timpurile de acum si ai invata cu cine sa fi bun si cu cine nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Remarca ta este a unui om prost, de fapt!
Pentru ca un om cu adevarat bun, nu are niciodata remuscari si frustrari, nu regreta niciodata binele facut altora, chiar adica primeste rau ins chimb, nu-i pasa de ce spun altii si iarta intotdeauna.
Eu cred ca nu esti doar " pe jumatate" bun, fata de cat pretinzi a fii.

| sierra1 a răspuns:

Uite - răspunsul anterior - de ce trebuie să te adaptezi la mediu: geme (mediul) de cocalari, bădărani, vulgari și violenți.

| Frank51 a răspuns:

Daca esti bun, faci fapte bune pentru tine, te respecti pe tine, nu te astepti la nimic inapoi. Asta depinde de valorile pe care ti le atribui, depinde cum te crezi tu ca persoana.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Deci tu faci bine numai ca sa primesti inapoi laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu, nu ajut ca sa fiu ajutat inapoi. Am facut-o dezinteresat.

| mentholinks a răspuns:

Un sfat pentru ce? Daca vrei sa-ti schimbi starea de spirit fumeaza iarba sau participa la o orgie. Daca vrei sa te transformi, n-ai decat.

| Nemessys a răspuns:

Logica societatii : Iti bati joc de oamenii buni dar dupa te miri de ce nu mai gasesti oameni cu bun simt.

Ideea este ca e ok sa fii bun la suflet, dar fa-o cu cine merita. big grin nu cu toti. Comporta-te cu ei asa cum se comporta si ei cu tine. Poti oferi putina bunatate la incep, dar daca vezi ca acea persoana nu stie sa aprecieze asta, atunci nu mai oferi. Si eu sunt cam la fel ca tine, insa cu cei care nu apreciaza asta ma comport al naibii de urat... rolling on the floor pentru ca merita. happy

| xerxes1 a răspuns:

Daca ajuti pe cineva fa-o dezinteresat si nu te astepta la nimic.
Asa nimeni nu poate sa-si insele asteptarile.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru xerxes1):

Dezinteresat am ajutat.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Multumesc mult pentru acest raspuns. big grin

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Asta cu vorbitul la telefon si cu vorbele bune a primul lucru care mi-a venit in minte sa-l dau ca exemplu. Am ajutat in functie de situatie. Au fost si situatii mai grave unde am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ești luat, ești. big grin

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Dc zici asta?

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

E părerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De asta scrie sierra numai tâmpenii, s-a adaptat la mediul din care face parte...

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor) Genial, tot respectul pentru raspunsul asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu existã om bun sau rau, lumea asta e intoarsa cu susu-n jos oamenii care sunt vazuti ca a fii rãi sunt cei mai fericiti si o duc cel mai bine. E usor sa-ti pese de tine mai mult decât de ceilalti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Plus devi si mai atractiv din toate punctele de vedere, mai pe scurt pupi in fund sau esti pupat in fund

| Thecurious a răspuns:

Exista sumedenii de astfel de cazuri.
Majoritatea incearca sa profite cat mai mult.
Maralitatea si sensibilitatea au devenit aproape inexistente.
Iti recomand sa fii mai indiferent

| SporeBox a răspuns:

Lumea e profitabila. Cat ii ajuti se comporta cu tine de parca ai fii zeu si cand te opresti te lasa in pace. Dar asa cum a zis si supadeceapa: faci bine ca sa il primesti inapoi? Nu ar trebui sa astepti rasplate. Din cate ai spus tu mai sus nu vad acele fapte foarte de apreciat. Da, sunt bune dar nu la modul in care sa simti nevoia sa le arati recunostiinta. Incearca sa ii ajuti cu ceva greu, mare, sa ii ajuti cu ceva ce le poate schimba viata (in bine) si daca si atunci fac la fel pur si simplu lasa-i in pace. Nu esti obligat sa ii ajuti.

| MădălinaMaya055 a răspuns:

Problema este ca esti prea bun cu cine nu merita.Majoritatea nu merita sa fi bun cu ei.Trebuie sa te pui pe tine pe primul loc, si nu pe altii.Trebuie sa selectezi pe cei care merita cu adevarat bunatatea ta.Si exista, plus ca bunatatea este dimpotriva, o calitate, pe care trebuie sa o pastrezi, doar pentru cei care merita.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru MădălinaMaya055):

Multumesc mult pentru acest raspuns. big grin

| Blabrrbka a răspuns:

Nimeni nu iti poate da un raspuns 100% pentru ca ce ai scris mai sus e doar din punctul tau de vedere doar "varianta" ta din poveste, sunt foarte multe variante. Din punctul meu de vedere ori inveti din greseli ori atunci cand ajuti pe cineva ajuti din inima si din placere fara sa astepti ceva inapoi(si ma refer nici macar la un salut) ori ajuti pe bani.