| hypothesis a întrebat:

De ce cei mai importanti simbolisti (scriitori) au trait maxim 45-50 de ani? Precum:Mallarme,Verlaine,Rimbaud,Baudelaire, etc.

2 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Bacovia a trăit 75 de ani.

| Afãrinツ a răspuns:

Când ești într-o grădină, alegi florile cele mai frumoase.
Se pare că cei mai mulți artiști (muzicieni, pictori, sculptori, scriitori.) au decedat mai devreme decât ar fi trebuit.
Artiștii, în general, își ocupau timpul făcând ceea ce iubeau. Sculptorii sculptau, poeții scriau poezii, etc. Acest lucru implică concentrare maximă. Sunt nopți nedormite, mâncare lăsată pe masă și deshidratare. Pictorii care pictau pe pereții și tavanul bisericilor, au orbit din cauza vopselei care le cădea în ochi în mod constant și sunt muzicieni care au murit surzi.
Câtă ironie, să fii ucis de ce iubești.