| Dalmore a întrebat:

De ce copiii cadrelor didactice nu platesc inscrierea la facultate, caminul etc? Ce parere aveti despre chestia asta?

48 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o facilitate pentru cadrele didactice si dupa parerea mea este in regula.

| Dalmore explică (pentru Ioandelasal):

De ce este in regula?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dalmore):

Fiindca este o atractie in plus pentru persoane care pot fi buni profesori.

| Dalmore explică (pentru Ioandelasal):

Cine garanteaza ca ar fi buni profesori? laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dalmore):

Ce importanta are? Facilitatea este doar pentru cadre didactice, nu pentru persoane care ar putea deveni.
Si opreste-te cu asemenea intrebari, ai putea continua mult timp, asa ca te-as socoti troll si am terminat povestea. Este ultimul raspuns!

| Dalmore explică (pentru Ioandelasal):

Sunt troll pentru ca nu imi puteti explica DE CE?

| Dalmore explică (pentru Ioandelasal):

Deci eu ma fac profesor pentru ca copilul meu peste 20 de ani sa aiba gratuitate 300 de lei la inscriere? laughing Ce raspuns e asta, cred ca dvs ma trollati acum.

| RobertMoon a răspuns:

Probabil e o rasplata fata de profesorul care preda acolo, dar oricum nu pare prea ok...toti studentii trebuie sa fie egali, dar asta e, nu mor de grija altuia.

| Dalmore explică (pentru RobertMoon):

Nu, de exemplu daca mama ta e profesoara de franceza intr-un satuc din varful dealului, tu intri gratis la orice facultate si orice camin din tara. Nu e vorba de profesori care predau la facultatea respectiva.

| RobertMoon a răspuns (pentru Dalmore):

Nu e adevarat. Mama e profesoara de Biologie la liceul x din Bucuresti si tot am platit facultatea + ca am avut si alti 2 colegi care aveau mama profesoara de x materie si au platit si ei alaturi de mine, deci nu stiu de unde ai scos asta si nu sunt o fosila, am terminat facultatea de curand.

| Dalmore explică (pentru RobertMoon):

Am scos-o de la un prieten care nu plateste nimic laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertMoon):

Nu plătești taxă de înscriere, nu taxă de studiu

| RobertMoon a răspuns (pentru Dalmore):

Am citit si eu pe net chestia asta, era un articol de acum 3 ani, dar noi am platit oricum, nici macar nu a zis nimeni ceva legat de asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertMoon):

ART. 277
(1) Copiii personalului didactic şi didactic auxiliar aflat în activitate sunt scutiţi de
plata taxelor de înscriere la concursurile de admitere în învăţământul superior şi
beneficiază de gratuitate la cazare în cămine şi internate.

| Dalmore explică (pentru RobertMoon):

Nu e vorba de taxa de studiu, daca asta ai inteles. Ma refer la taxa de inscriere la facultate. 250-500 cat mai era

| RobertMoon a răspuns (pentru Dalmore):

Aa, acum am citit... aveam ochii zapaciti. Era vorba de taxa de inscriere. Mda asta e, oricum e 150 lei maxim, deci nu-i mare lucru oricum.

| RobertMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Daa, acum am citit corect, eram buimac laughing

| Dalmore explică (pentru RobertMoon):

Eu am platit mai mult, dar nu-i bai laughing eu ma intreb doar de ce sunt scutiti.

| RobertMoon a răspuns (pentru Dalmore):

Pai am citit ca a dat presedintele Iohannis nu stiu ce ordin stupid in 2016, cam asta e motivul, el stie laughing probabil datorita faptului ca sotia lui e profesoara de engleza, asa ca s-a gandit sa faca un cadou copiilor de profesori -.-

| Iote a răspuns (pentru RobertMoon):

Gresit!
Lucrul asta l-am stiut de vreo 10 ani, dar de mai multa vreme se practica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iote):

Păi poate ar trebui să afle că nu președintele legiferează...

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact!

| Catrice a răspuns (pentru RobertMoon):

Am intrat la facultate înainte de 2016 și regula era valabila la toate facultățile laughing

| RobertMoon a răspuns (pentru Catrice):

Inseamna ca pe mine m-au facut de 150 lei banditii laughing

| RAY a răspuns:

Mi se pare ok

| GabiDumitrescu a răspuns:

De aia breh, ca sunt din sistem! La fel cum ceferistii au liber pe tren. Asta e sistemul de stat de ceva ani incoace. E discriminare la adresa unora care au parintii lucratori la privat? Desigur ca da! Una dintre zecile-sutele-miile de situatii care ar trebui sa scoata lumea la vot, sa ii faca sa se implice in politica, sa isi faca vocea auzita! Dar e mai simplu sa taci si sa inghiti, asa ca mergem tot inainte...

| Frank51 a răspuns:

Si mie mi se pare o tampenie. Reducere da, nu as avea nimic impotriva, dar nu gratuitate.

| RainmakerX a răspuns:

Nu mi se pare mare lucru sincer.
In primul rand chestia asta se aplica pentru camine normale, respectiv internate normale, nu pentru private asa ca mi se pare o initiativa buna.

Nu cred ca sta un profesor in acei 200 de lei in plus asa ca neplata e mai mult o recunoastere a activitatii parintelui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Dadada pomeni pentru toata lumea
fara impozite fara taxe, niste gratuitati pe avioane ne-ar mai trebui, ca avem de undeeee

| Thecurious a răspuns (pentru RainmakerX):

Toate aceste gratuitati, reduceri sunt nejustificate. Ele nu fac decat sa afecteze bugetul Statului. Statul administreaza banii primiti din taxe si impozite, asadar, banii primiti de la cetatenii contribuabili.
Nu cred ca studentii care MUNCESC pentru a se intretine, CA MULTI STUDENTI OCCIDENTALI SI AMERICANI, le convine sa le plateasca, fetitelor si baietasilor norocosi, caminele.

| aXy99 a răspuns:

La ce salariu mizer au profesorii, cred ca este in regula.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Dada mu i e psd ca nu face autostrazi dar pomenile sunt in regula

| Dalmore explică (pentru aXy99):

Ce salariu mizer ca traiesc din meditatii toti cu mii de euro pe luna laughing

| aXy99 a răspuns (pentru Dalmore):

Nu toti dau meditatii, de regula cei de romana, matematica, eventual istorie/geografie/logica. Si nu toti fac atatia bani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Crezi tu? Sa stii ca mai recent nu il mai au asa de mizer. In cazul asta, daca ai un salariu asa, aproape mediu, zi-mi si mie cum tii un copil la facultate? Profesorii iau de pe la 2500 RON net deja... ceea ce nu prea e chiar de mizerie.

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru meseria lor, este.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Daca ar fi macar respectati cum se cuvine, crede-ma ca salariul ar fi ultima problema. La fel cum ar fi frumos ca mai toti SA MERITE. Sint multi care nu merita nici salariul minim.

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Unii, nu toti. Depinde si de elevi, sunt unii care te fac sa iti regreti decizia de a te face profesor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Din pacate, din ce in ce mai multi. Sistemul mizerabil din ultimii 30 de ani la nivelul bugetarilor a produs mai multe lepre decat comunismul de dinainte.

| Iote a răspuns:

Ce, etc?
Nu platesc taxa de examen, cazarea la camin pe perioada examenului. Si... cam atat. Un lucru normal.
E ca si cum tu care lucrezi intr-un bar, nu platesti apa de la chiuveta daca vrei sa bei un pahar. Dar daca ne luam dupa @iLuis, ar trebui sa o platesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iote):

Nu pe perioada examenului.
pe perioada întregii perioade de studiu nu plătești cămin.

| Dalmore explică (pentru Iote):

Deci eu daca lucrez intr-un bar, pot sa ma duc la barul de peste drum si sa le beau apa gratis?

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil. Asta nu stiu sigur. Am avut 3 cunostinte cu parinti profesori dar nu am intrat in amanunte. Nu stiu daca nu depinde si de facultate. Ca la medicina (de ex) merg toti fii profesoarelor de biologie happy

| Iote a răspuns (pentru Dalmore):

Daca e aceeasi firma, acelasi patron, da. Cum e in invatamant. Dar daca altul e seful, nu.

| Thecurious a răspuns (pentru Iote):

Facultatile de biologie le displac.

| Nilsson a răspuns:

E o chestie de colegialitate sa nu se jupoaie intre ei de bani profesorii.
Sa fie asta singura problema a tarii.

| Sonia822 a răspuns:

Nu mai fi invidios

| gianturiaul a răspuns:

Este de la conducerea democratica