| AlexDorinel a întrebat:

De ce copilaria este atat de scurta si trecatoare?
Eu am 16 ani si deja simt ca mi-a trecut vremea. Cred ca si ceilalti de varsta mea simt la fel, daca nu, cand vom face 18 ani si vom merge fiecare pe drumul lui, vom regreta cu totii ca am fost atat de rai unii cu altii.

Haideți să nu mai fim unii dintre noi capete pătrate și să prețuim orice moment din viața asta scurtă că nu avem de unde să știm dacă există sau nu viața după ce vom muri.

14 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Alex asta simt si eu, am 17 ani si nici nu stiu cand a trecut timpul asa de repede.Dar putem sa mai profitam acum de copilarie, cat mai avem ocazia!

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Timpul sta pe loc doar atunci cand il observi.

Si o zici de parca dupa 18 ani o sa se schimbe multe. Tot la fel o sa treaca anii, toate trec.

Tu esti cel de acum. Peste 10 zile, esti cel de atunci, nu cel de acum. O sa accepti acele zile, la fel cum le accepti si pe cele de acum.
Cand o sa fii batran, o sa accepti si acele zile. Nu crede ca batranii se gandesc cu regret la asta. Este inevitabila aceasta acceptare.

Daca faci lucrurile in asa fel incat sa iti distraga atentia, ele o sa treaca imediat.
Daca vrei sa nu mai treaca asa, o varianta ar fi sa fii constient de fiecare moment, fiecare bucurie si fiecare tristete.
Chiar si cand te uiti la un film sau vezi o reclama. Chiar si cand mergi sa iei niste apa din bucatarie. Chiar si cand stai langa persoana iubita big grin

Observa timpul. Si o sa se opreasca big grin

| Eisenheim a răspuns (pentru DoarBogdan):

Bogdane sa vezi când o să mergi la lucru dimineața și te întorci seara laughing nu cred că o să vrei să oprești timpul laughing nu o sa mai ai timp de nimic, doar dormi te trezești mergi la muncă te întorci seara dormi și o iei de la capăt, sa vad cum o să fi conștient de fiecare moment laughing

| Monst a răspuns:

Asta-i viata este trecatoare am aproape 19 ani si imi vad de lucrurile importante pentru mine in viata munca.Traieste fiecare clipa a vietii ca poate fi chiar si ultima.

| Feri5 a răspuns:

Timpul este facut sa treaca! Si, odata cu trecerea lui, trec zilele, lunile, anii. Cu totii stim prea bine ca timpul se scurge. Daca timpul ar sta in loc, atunci ar fi cam lunga vremea si cu totii ne-am plange de asta. Pentru unii, trecerea timpului este un avantaj pentru ca de abia asteapta sa se intample un anumit lucru, iar pentru altii este un minus, as putea zice. Cand ne-am nascut, am fost invatati sa profitam de "beneficiile" timpului. Pentru ca eram copii, nu ne preocupam timpul cu alte activitati nefolositoare. Ne plictiseam repede de orice lucru sau joaca plictisitoare si ne intorceam la ceea ce ne placea. Ne luam decizii intr-un timp foarte scurt. Si mereu ne gaseam cate ceva care sa faca ca timpul sa mearga mai greu. Cand esti copil nu ai atat de multe griji si te misti mult mai repede. Asta e "misterul" pentru care timpul trece mai greu la copii.
Dar a existat un moment cand am spus STOP! De astazi, tu esti copil mare. Va trebui sa iti iei grijile pe spinarea ta, sa lasi joaca si sa te pui cu burtica pe carte. Din acel moment, care a fost punctul culminant al copilariei, am observat cat de repede trece timpul si cat de usor si repede crestem in adolescenta. Acum caracterul nostru s-a schimbat. Eu, in momentul de fata am 15 ani, pot spune ca timpul trece acum, la varsta asta mult mai repede decat trecea in trecut. Iti dai seama cand trece timpul atunci cand nu faci nimic. Cand ai ceva de facut si te misti repede, mai gasesti timp si poti spune ca ziua a trecut mai greu si ai profitat de lucrurile pe care ti le-a adus. Atunci cand nu faci nimic altceva decat sa stai pe telefon si sa dorim toata ziua cand n-ai chef, normal ca este firesc ca timpul sa se scurga pentru tine intr-o fractiune de secunda. Sunt momente cand parintii de abia asteapta sa-si termine serviciul sa-si vada copiii, iar pentru ei, scurgerea timpului, este un plus. Pentru unii care se chinuiesc sa repare o masina stricata si la sfarsitul zilei nu reusesc sa faca nimic, este normal: timpul s-a scurs intr-un mod haotic...

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca ti-o pierzi punand intrebari stupide pe TPU.

| Eisenheim a răspuns:

Privește partea buna,ai avut o copilărie happy nu multi au avut așa ceva. Da veți regreta că ați fost rai unii cu alții dar va fi prea târziu... În gândul bătrânilor nu e ce crezi tu,e doar avere,bani,frica că cineva le va lua averea,frica că ce ne-om face,nu le mai pasa de nimic și de nimeni,nu se mai gândesc decât la ei...îmi pare rău,dar asta e realitatea, știu că unii îmi veți da ignor, alții veți da replici mai,, creștine", dar asta am constatat că se întâmplă

| AlexAL275 a răspuns:

Ți-aș recomanda să profiți de aceste momente cât mai poți și să le prețuiești din plin, timpul va veni și-ți va fura totul.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Eisenheim):

Pai vad, ca fac asta deja laughing sau ma rog... inainte de pandemie.
Nu am zis ca e bine sa o facem. Am zis ca asta ar fi solutia. Chiar daca e urata.

Sunt foarte constient de rutina. Si ca orice om... incerc sa caut portita sad

Bula
| Bula a răspuns:

La 80 ani vei constata ca, toata viata a trecut foarte repede.
Din acest motiv trebuie sa-ti traiesti cu placere viata, sa ai si amintirile pe masura!

| AlexAL275 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dacă nu înțelegi, ar fi prea nașpa să-ți spun, vei înțelege pe parcurs.