| joy a întrebat:

De ce credeti ca oamenii sunt atat de nefericiti desi au de toate?(ma refer la cei instariti care nu duc lipsa de nimic). Si de ce oamenii care au mai putin stiu sa daruiasca din ceea ce au, sunt mai fericiti si mai multumiti?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Pentru ca au goluri afective si nevoi sufletesti care nu pot fi suplinite prin lucruri materiale: bani, case, masini.Cu cat ai mai mult, cu atat te zbati sa ai si mai mult si asta cred ca le rapeste linistea sufleteasca si bucuria unei vieti relaxate. Cei care nu au, in general sunt oameni empatici, care daruiesc din toata inima pentru ca sunt familiari cu situatiile de genul acesta:nevoi, lipsuri si saracie.Banii nu aduc fericirea, aparent o mentin. Oamenii cu adevarat fericiti sunt cei care au prieteni adevarati pe care se pot baza oricand, care se bucura chiar si atunci cand au acelasi fel de mancare trei zile la rand, cei care se incred in Dumnzeu, cei care pun pret pe oameni nu pe lucruri.Adevarata bucurie nu depinde de anumite circumstante, de banii pe care ii am in buzunar, de propietatile pe care le detin sau de o masa permanent imbelsugata.Richard Wurmbrand spunea:"Credinciosul este un om redevenit copil. El stie sa fie bucuros ca un copil in orice imprejurare s-ar afla, pe cand oamenii lumii acesteia nu cunosc adevarata bucurie chiar daca sed pe tronuri si sunt inconjurati de toate bunatatile". Consider ca bucuria unui om care-L cunoste pe Dumnezeu este inegalabila.

20 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cei care au foarte multi bani isi doresc asta si relationeaza in functie de asta... Un timp sunt fericiti ca-i au si dupa aceea, cand deja se obisnuiesc, isi doresc altceva, dar nu stiu ce, pentru ca nu stiu sa isi doreasca altceva decat avere sau eventual putere. Cred ca toate se rezuma la asta. Pe cata vreme omul obisnuit isi doreste sanatate, un loc de munca, o familie, iubire... ceea ce il face fericit. Are bani cat sa poate trai si gaseste un mod sa si ajute pe altii, pentru ca stie cum e sa fii la ananghie si sa nu ai nimic. Daca ajuta este ajutat la randul lui... si viata lui este mai fericita ca stie ca are prieteni.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mai stiti versurile unei melodii mai vechi: Banii n-aduc fericirea / Mult mai de pret e iubirea / Fiindca n-o poti cumpara / Orsicati bani ai avea...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Asa sunt unii oamenii.cu toate ca au tot ce isi doresc vor ceva mai multbig grin

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Probabil din acelasi motiv din care marea majoritate a castigatorilor la loto al premiului cel mare sunt in faliment si cu datorii dupa 1-2 ani.
A fi fericit cat si a avea o viata bogat materiala sunt trasaturi ce se dobandesc prin efort personal. Dupa pricepere, pentru unii efortul este mai mare iar pentru altii mai mic.
Degeaba ii dai unui cersetor bani de pomana, ca nu va sti sa-i aprecieze la adevarata valoare.
Mai este si conceptia gresita romanilor care spune ca oamenii bogati trebuie sa fie imorali sau rai. Si poate ca in cazul nostru particular in general e posibil sa fie asa.
Eu personal, am intalnit milionari atat americani cat si englezi care se comportau la fel ca orice om obisnuit.
Nu banul in sine da valoarea, ci atitudinea.

| Wtf9000 a răspuns:

Daca ai bani, ai de toate si nu duci lipsa de nimic?
Cred ca tocmai aia cu bani sunt mult mai nefericiti decat restul. Mai bine o viata modesta si linistita.

| kh1ss a răspuns:

Pentru ca banii nu pot cumpara fericirea unui om ...pentru ca cei care au mai putin stiu sa se bucure de lucrurile bune si simple din viata... stiu sa aprecieze ce au... in schimb cei instariti au impresia ca lor li se cuvine orice... ca ei pot cumpara orice... dar cand mori nu poti lua averea cu tine... si pana la urma mori ca un om de rand... degeaba mori cu 7 preoti... pentru ca vei fii judecat ca orice alt om pacatos...

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Pai cred ca pot sa-ti dau un raspuns dar nu asa cum vrei sa auzi pentru ca te inseli si tu si cei care au postat. Nu as fi vrut sa zic asta pentru ca intotdeauna obtii invidia si ura celorlalti dar daca tot a venit vorba(insusi intrebarea suna a rautate si invidie), eu am si bani(destui), am de toate, imi permit orice sunt si fericita si stiu sa si daruiesc. Am in jurul meu numai persoane "care au mai putin "si care sunt foarte nefericiti.
Daca oamenii in general au inpresia ca pentru a fi fericit inseamna sa te lupti pentru a supravietui si sa jinduiesti tot timpul la lucruri pe care niciodata nu ti le poti permite ...nu stiu ce sa mai zic ca inseamna extrema cealalta.
Acuma serios Joy crezi ca daca ai lunar peste 5000 de Euro in mana o sa te simti nefericita?

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Kh1ss, da de unde ai tras tu concluzia ca cei ce au ceva mai multi bani nu pretuiesc ceea ce au si nu se bucura de acestea? Iar pana la moarte eu zic ca e bine sa fie Rai pe pamant decat Iad.
Si chiar nu inteleg de unde "banii n-aduc fericirea"? Oare nu or fi doar vorbe de alin?

| Delia 75 a răspuns:

Fericirea nu inseamna sa ai ceea ce doresti, ci sa doresti ceea ce ai.

| simpluEu. a răspuns:

Joy hai sa iti dau un ex.:eu. cei care au o gramada de bani...cand se duc undeva nu pot manca in liniste...se gandesc tot la bani...sau mai nasol...stai cu garda de corp langa tine...nu ai putina intimitate...bleah.eu...daca ma duc sa servesc o bere sau sa mananc ceva...cred ca ma simt mult mai bine ca acela care are un sac de bani.

| JustMeFlory a răspuns:

Poate pentru ca pentru a avea banii, au calcat multe persoane in picioare, s'au indepartat de prieteni avand ca obiectiv sa aiba cati mai multi bani, dar dupa au realizat ca au ramas fara prieteni...

| Ella_6365 a răspuns:

Cred ca raspunsul este deja cunoscut. cei ce au bani (majoritatea, nu toti )cred ca pot cumpara pana si prietenii cu bani si au mari surprize cand observ ca nu au cum, de aceea duc lipsa de ce este mai important. pe cand cei saraci... nu au cine stie ce, dar sunt fericiti cu ce au, pentru ca au o familie care sa aiba grija de ei si sufleteste, nu numai material

| ShaKuri a răspuns:

Satisfactia sufleteasca mi se pare. cel mai energizant lucru pentru starea de fericire. Am ajutat o batranica sa'si recuperez o suma importanta de bani. iar bucuria si multumirile ei. au fost satisfactie pura.

| sergiu25bc a răspuns:

Poi stii dc parerea mea. Oamenii care au mai putin din putinul lor ajuta si pe altul.Eu de obicei cand ajut 1 om la nevoie, zic asa de la mine atit de la dumnezeu mai mult.

| stefy_4690 a răspuns:

Este un citat "nu poti fi fericit decat ocupandute de fericirea celorlalti"...big grin... dar raspunsul meu ar fi ca intotdeauna iti doresti mai mult...si cand zic mai mult nu ma refer numai la bunuri materiale, din contra. iar cei ce au putin dau mai mult pentru ca stiu ce inseamna sa ai nevoiebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cei săraci cu duhul au liniștea sufletească...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu i un adevar absolut. sunt si bogati fericiti, iar in ceea ce i priveste pe saraci....nu prea am cunoscut multi fericiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa nu generalizam! ...am vazut la stiri cum au furat cablurile si panourile de pe autostrada soarelui, nu poti sa pui NIMIC de folos populatie, NIMIC frumos in niciun oras ca se fura asta ca sa nu dau miile de alte ex. ce spui despre asta?! daca asta daruieste omul sarac mai bine s-o tina pentru. el, sunt stupid aa?! sunt oameni buni si oameni rai, zgarciti si darnic in orice ktegorie sociala si daca esti sau nu fericit nu tine neaparat de bani ci de deciziile si modu-n care alegi sa-ti traiesti viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de exemplu Virinel Columbeanu e nefericit cind o vede pe Moni ca-si pune sacosa pe cap si zice "auoleo, am crezut ca-i palarie" laughing, sau intreaba reporteru' "unde mai faceti sex" si ea raspunde "in fundulet" rolling on the floor Ei cum poate saracu sa fie fericit cind se face mereu de ris, nici nu-i mai vine s-o scoata din casa rolling on the floor

| adelaadelina a răspuns:

Pentru ca cei avuti nu se multumesc niciodata cu cat au.mereu vreau mai mult si cu cat mai putin efort depus. cei nevoiasi au sufletul bun si zic daca dumnezeu mi-a dat sa le dau si eu celor ce nu au.
parerea mea