| AlexDorinel a întrebat:

De ce e abandon școlar la tara/sat?

Și ce fac copiii astia în timp ce restul copiilor merg la școală?

49 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Joaca remi

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce unii sunt alcoolici si unii nu pun o picatura de alcool in gura? De ce unele au tzitzele mici? De ce unii au scula de 20 de cm sau mai mult si altii nu au macar un 12-13 acolo? De ce unii gindesc inainte sa puna intrebari stupide si tu nu o faci?

| Lukasssz a răspuns:

Muncesc pentru bani

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Curatenie prin curti la vecini, muncesti cu ziua, sunt multe lucruri

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu neaparat

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

E la fel ca la tara

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pentru ca in democratie nu toti au bani ca sa isi tina copii la scoala. In democratie daca nu ai bani nu poti sa faci nimic totul e contra cost. Te costa o gramada ca sa iti ti copilul la gradinita, la scoala etc.
In Romania nimanui nu ii pasa de tine asa si cu copii din mediul rural. Celor din guvern nu le pasa de ei aici e fiecare cu felia lui.

| Vântulalb a răspuns:

" copiii astea ", muncesc in gospodarie ajutandu-si parintii. Nu stau pe Facebook, TPU, insta, pentru ca nu au telefoane. Daca aveau, aveau si bani de rechizite sau incaltari sa mearga la scoala.

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu pe ce lume traiesti? Sau esti din aia care cred ca in toata tara se traieste ca in Bucuresti. Macar ai iesit din capitala? Mai departe de Valea Prahovei, care la voi oricum se limiteaza numai la Sinaia.

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns (pentru AlexDorinel):

Harghita saraca?
Du-te in Salaj. Care e totusi... in Ardeal. Dar macar de Telorman si Vaslui puteai sa auzi la stiri. Nu industrie, nu agricultura (teren sau clima proasta), nu... nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns (pentru AlexDorinel):

La ce este asemanator? Lumineaza-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns:

@sunt serios
Rusia nu are tupeu... Hmmm.
Nici nu are nevoie. Ne taie portia la gaz, mai mareste pretul, si murim de frig si boli, fara bombe.

Apropo, nu demult erau discutii pe aici de cum va fi izolata Rusia si vor muri rusii de foame. Nu mai aud comentarii de cand ne-au izolat ei cu gazele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vântulalb):

Romania produce suficient gaz pentru consumul intern. Ca nu e extras de statul roman sau de companii autohtone decat intr-o mica masura, asta e partea a doua... happy

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu te mai uita la tembeliziuni cretine si nu mai fa presupuneri din auzite de la unchiul Costel, fan pesede si mai recent aur.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Gazele_naturale_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
https://jurnalul.ro/......21321.html

| Vântulalb a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Ca nu e extras de statul roman sau de companii autohtone"...
Deci stii. Stii ca platim gazul nostru (daca il primim) ca si cum l-am importa din Noua Caledonie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vântulalb):

Nu neaparat. Avem inca extractie de stat. Nu e vorba de unde se extrage, scumpirile recente au treaba cu emisiile de carbon, certificate verzi, alte nebunii. Plus inflatia datorata timpeniilor facute in ultimii 5 ani de pesedei si penelei, dar in special dezamatului bugetar (maritul alocatiei pentru copii de exemplu nu are nici o treaba, pe cand nebunia cu salariile primarilor de pe la sate si de peste tot din sectorul bugetar are).

| Vântulalb a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, numai ca Statul nu extrage suficient ca sa acopere consumul.
In rest, ai perfecta dreptate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vântulalb):

Consumul e destul de redus, ca marii consumatori industriali s-au cam dus naibii. Oricum, o sa fie o iarna foarte interesanta...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Covid in crestere, facturi posibil astronomice la utilitati.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu ai cum sa plafonezi daca tu ai dat cu economia in gard si nici o companie nu poate sa mearga pe minus si sa ramina viabila... cu exceptia statului, ca de aia toti se viseaza bugetari. Statul merge pe minus si nu e bai.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Salutăm astăzi întrebarea nr. 1.000 a celebrului AlexDorinel! Să trăiți!

| chuckmanson a răspuns:

Nu te-ai săturat să pui întrebări la care și un copil de șase ani îți poate răspunde?

| Dragosdoar a răspuns:

Pentru ca Romania e mai preocupata sa distribuie mai mult PIB catre armata decat catre educatie. Nici Ceausescu nu prea s-a sinchisit sa le faca toalete inauntru, daca e sa ne uitam si cu 40 de ani in urma.

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Cat aloca Romania din pib catre armata si cat catre educatie? macar in ultimii 5 ani daca stii.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Frumos, dar nu asta e problema. Mai multe fonduri, mai mult de furat. Uite ceva foarte pe tema - https://zoso.ro/educatia-nevoie-multi-bani/

| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ai idee de ce nu exista razboaie in Europa? Oare pentru ca se investete mult in Nato si Rusia nu are tupeu... Hmmm

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ce vorbești?! Poate uiți ca ești în NATO și ai anumite obligații dacă vrei sa nu îți bata la ușă "vecinii" și să îți zică : Davai ceas, davai nevasta

Răspuns utilizator avertizat
| CassiusAlexander a răspuns:

Că școala nu-ți dă de mâncare.

Răspuns utilizator avertizat
| CassiusAlexander a răspuns (pentru AlexDorinel):

Crezi tu laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Eu duqpa ce am facut 18 ani voiam sa ma las de liceu ca sa ma angajez ca nu mai suportam sa nu am nici un ban de un suc. Alti colegi aveau masini telefoane scumpe eu nu aveam nimic.Dar am terminat 12 clase nu m-am lasat.

Răspuns utilizator avertizat